Голяма битка: Конгресът на САЩ прие закони за борба с руското влияние от Европа до Венецуела
Камарата на представителите на САЩ гласува единодушно в подкрепа на законопроект, според който американските власти ще се борят срещу влиянието на Русия във Венецуела, предадоха осведомителните агенции.
Долната камара на конгреса е приела "Закон за борба с заплахата от Русия и Венецуела" след четиридесетминутна дискусия. Документът твърди, че Русия поддържа тесни контакти с венецуелските власти, по-специално с президента на страната Никола Мадуро.
След приемането на законопроекта държавният секретар е длъжен да даде публичен доклад за сътрудничеството между Русия и Венецуела в рамките на четири месеца, който да съдържа оценка на "опасността" от такова сътрудничество.
В конгреса на САЩ бе внесен законопроект, който включва налагането на санкции срещу руснаците, които имат "влияние" върху Венецуела.
Камарата на представителите на Конгреса на САЩ гласува и законопроекта за помощ в диверсификацията на източниците на енергоресурси на страните от Централна и Източна Европа и борба с влиянието на Русия. Ако инициативата бъде одобрена от Сената, тя трябва да бъде подписана от президента на САЩ.
Според документа, САЩ трябва „да помогнат на страните от Централна и Източна Европа да понижат своята зависимост от енергийни ресурси от страни, които използват зависимостта в сферата на енергетиката, за да разпространяват политическото си влияние, като Руската Федерация, която използва природния газ, за да принуждава, сплашва и оказва влияние на други страни“.
Във връзка с това, съгласно текста на законопроекта, Държавният департамент и свързаните с него ведомства трябва „да подкрепят усилията на Европейската комисия и правителствата на страните от Централна и Източна Европа, целящи укрепването на тяхната енергийна сигурност“.
Това трябва да бъде, от една страна, „дипломатическа и политическа поддръжка“, а от друга – финансова поддръжка на конкретни проекти в сферата на енергетиката. За тази цел се предлага да се „отдели финансиране в размер на не повече от 1 млрд. долара за подкрепата на частни инвестиции в проекти, способстващи диверсификацията на източниците на енергия, както и системите за пренос на енергоресурси в страните от Централна и Източна Европа“.