Горещи новини за зърнената сделка, ето какво каза Путин на Ердоган
Коридорите са използвани с "терористична цел" за нападение срещу руски сили в Украйна, смята руският президент
Русия остава извън сделката за безопасен износ на зърно през Черно море, докато условията й не бъдат изпълнени. Вместо това възнамерява да предостави безвъзмездно 1 милион тона зърно на нуждаещи се страни с помощта на Турция и Катар. Това заяви руският президент Владимир Путин след тричасов разговор с турския си колега Реджеп Ердоган в курорта Сочи.
Срещата на Путин и Ердоган се очакваше именно заради усилията на турския президент да върне Русия в постигнатата под негова егида инициатива за износ на зърно през Черно море. Русия прекрати участието си през юли с аргументите, че Западът не е изпълнил своята част от сделката и продължава да възпрепятства износа на руска селскостопанска продукция и торове.
Днес Путин повтори тези аргументи и допълни, че коридорите са използвани с "терористична цел" за нападение срещу руски сили в Украйна, както и че според него след затварянето им не са се сбъднали прогнозите за поскъпване на зърното.
След като заяви още, че по-голямата част от украинската продукция не достига до развиващите се страни, а се продава в такива без непосредствена нужда, включително в Европейския съюз, Путин анонсира план да предостави 1 милион тона руско зърно безвъзмездно на 6 африкански държави. Посредници в доставките, преговорите за които са в напреднала фаза, ще са Турция и Катар.
От своя страна Ердоган заяви, че вярва в скорошно възстановяване на коридорите през Черно море, но по отношение на сделката Украйна трябва да приеме по-мек подход спрямо Русия.
"Украйна трябва да смекчи своите подходи, за да е възможно да се предприемат съвместни стъпки с Русия", каза Ердоган пред репортери заедно с Путин след срещата на лидерите в Сочи. Той също така посочи, че повече зърно трябва да бъде предназначено за Африка, а не за европейските страни.
Наред с това Ердоган и Путин са обсъдили и двустранните си връзки. Путин изтъкна, че Газпром е предоставил на турската страна пътна карта за изграждане на газов хъб на територията на южната ни съседка, чрез който руски природен газ да се изнася към трети държави. Все повече в разплащанията си Турция и Русия използват националните си валути и все по-малко долара и еврото, изтъкна още руският президент.
По време на пресконференция с турския си колега руският президент Владимир Путин каза още, че срещата между двамата е била "успешна", добавяйки, че отношенията между Москва и Анкара процъфтяват във всички области.
Путин разкри, че са били "обсъдени подробно всички ключови въпроси на руско-турското сътрудничество в областта на сигурността, икономиката, политиката, както и в културната и хуманитарната сфера".
Той добави, че "е очевидна тенденция към по-активно използване на националните валути - рублата и лирата - в търговския обмен", като в същото време делът на долара и еврото във взаимните разчети постоянно намалява.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук