Грета Тунберг пак се разбесня
Тя се позова на доклад на ООН, според който светът може да си позволи сегашните емисии на въглероден диоксид само през следващите седем години и половина
Подготвяйки се за появяването си пред Общото събрание на ООН миналата година, Грета Тунберг постоянно бе прекъсвана от световните лидери (включително генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и германският канцлер Ангела Меркел), които се наредиха на опашка, за да разговарят и да си направят селфита с нея, предадоха световните агенции.
"Джасинда Ардърн, премиерката на Нова Зеландия, чакаше на опашката, но не успя да стигне навреме, защото дойде моментът събитието да започне", спомня си Тунберг.
Подобни необичайни за тийнейджър спомени са част от 75-минутния монолог на Тунберг, излъчен днес по шведското национално радио. В монолога си Тунберг бързо премина към сериозната тема за климатичните изменения, което е в центъра на нейните прояви.
Тунберг, която е на 17 години, се превърна в символ на младежкото движение срещу климатичните изменения, откакто започна със своите протести пред шведския парламент през 2018 г.
Критичните изказвания на Грета, адресирани към президенти и премиери, комбинирани с научни факти, доказващи необходимостта от ограничаване на емисиите на парникови газове, ѝ спечелиха много похвали и награди, но също така и негативни реакции и дори смъртни заплахи.
За голямо съжаление на Тунберг, посланието ѝ изглежда не е чуто от същите тези лидери, които изразяват възхищение от нейната работа.
Тунберг се позова на доклад на ООН, според който светът може да си позволи сегашните емисии на въглероден диоксид само през следващите седем години и половина. Ако това продължи и след този период, ще бъде невъзможно да бъдат изпълнени амбициозните задачи на Парижкото споразумение за климата, чиято цел е световните температури да не се увеличават с повече от 1,5 градуса по Целзий през този век.
Много правителства отказват да приемат идеята, че светът може да поеме само ограничени стойности въглероден диоксид, тъй като това ще значи, че през следващите години те ще трябва да се ориентират към алтернативни източници на енергия.
По време на пътуването си от Швеция до Америка и обратно, Тунберг се е уверила, че климатичните изменения вече се усещат - примери за това са разтапянето на ледниците и по-тежките от обикновено сезони на горски пожари.
Тунберг изтъква, че пътуването ѝ ѝ е дало възможност да осъзнае негативното въздействие на климатичните изменения върху някои туземни, чернокожи и други малцинствени общности.
"Кризата с климата и устойчивостта не е справедлива криза. Тези, които ще понесат най-тежкия удар от нея, често са тези, които имат най-малко отношение към причиняването на проблема".
Тунберг изрази недоволството си и от някои журналисти, които искат да научат повече за "истинската Грета", но не ѝ дават възможност да говори за науката във връзка с климатичните изменения.
"Хората искат нещо просто и конкретно и искат да съм наивна, гневна, да се държа детински и емоционално. Това е историята, която продава най-много" и се търси най-много, каза Тунберг.
Макар мнозина да наричат Грета Тунберг лош пророк, тя настоява, че нейното послание е на надеждата, а не на отчаянието.
"Има признаци за промяна, за пробуждане. Само вижте движенията "Аз също", "Животът на чернокожите е от значение" и училищното движение за климатични стачки", каза тя.