Гърция готви тежък удар по туристите, въвежда строги ограничения
Новите правила може да ограничат общия брой на местата за кораби на острова или да въведат процес на наддаване за слотове
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е дошло времето да се въведат ограничения върху круизните кораби, посещаващи най-популярните острови в Гърция.
Това е първи ход на правителството да се справи с последиците от „свръхтуризма“ в периода след пандемията, предава Bloomberg, цитирано от investor.bg
„Мисля, че ще го направим следващата година“, заяви Мицотакис в интервю относно решението за налагане на таван върху посещенията на круизни кораби.
Новите правила може да ограничат общия брой на местата за кораби на острова или да въведат процес на наддаване за слотове, допълни той.
За Гърция залозите са високи. Туризмът съставлява около една четвърт от брутния вътрешен продукт и в ерата след Covid страната подобри рекорди за посещения на туристи и направени разходи от тях.
Гърция е посрещнала 32,7 млн. туристи през 2023 г., с 18% повече спрямо предишната година, а през първото тримесечие на 2024 г. броят на посетителите нарасна с близо 25%.
Круизните кораби са генерирали приходи от 847,4 млн. евро миналата година, над два пъти повече в сравнение с 2022 г.
Макар че решението на премиера може да предизвика тревога в индустрията, новите ограничения вероятно няма да се превърнат в сериозна пречка за масовия туристически сектор, тъй като корабите продължават да посещават повечето острови и много круизни кораби се намира в Пирея, близо до Атина.
Съобщението на Мицотакис предизвиква въпроси за това дали по-големите, мегакораби носят икономически ползи, които надхвърлят екологичното им въздействие.
Мицотакис обърна внимание на натиска върху най-популярните места в страната, включително Цикладския остров Санторини.
„Санторини сам по себе си е проблем“, коментира гръцкият премиер пред Bloomberg и отбелязва, че може би има разминаване между броя на корабите, които са на котва на острова, и това доколко допринасят за туристическата икономика. А други посетители на Санторини може да бъдат отказани от трафика на круизните кораби, допълва той.
„Има хора, които дават много пари, за да бъдат на Санторини, и те не искат островът да бъде пренаселен. Освен това той не може да си го позволи дори от гледна точка на сигурност“, счита Мицотакис.
Санторини, известен с удивителния си вулканичен пейзаж и красиви залези е бил миналата година най-популярната островна дестинация в Гърция за круизни кораби с 800 съда, които са превозили почти 1,3 млн. посетители, сочат данни на Гръцката пристанищна асоциация.
Това е ръст с почти 17% спрямо 2022 г. На острова живеят около 15 хил. постоянни жители.
Гърция не е първата средиземноморска страна, която е принудена да предприеме дейстивя, за да се справи с последиците от популярността си сред туристите.
През 2021 г. Италия забрани на големи круизни кораби да влизат в канала, водещ до историческия център на Венеция след щети, причинени от свръхтуризма, а туристите за един ден сега трябва да плащат такса за влизане в центъра в най-натоварените периоди.
Други гръцки острови също усещат натиска. Миконос, който е предпочитан за празненства, е регистрирал 749 посещения на круизни кораби през 2023 г. и е на второ място след Санторини, увеличение с над 23% спрямо 2022 г.
„Санторини е най-чувствителен, Миконос ще бъде вторият“, казва Мицотакис.
Макар че много гръцки острови изпитват натиск под тежестта на популярността си, тези два острова „явно страдат“.