Guardian: Изтеглянето на американците дава шанс на Путин за "сделката на века" за Сирия
Първата среща ще се проведе в централата на ООН в Женева на 30 октомври
Русия и Иран със сигурност ще се опитат да се възползват от хаоса, провокиран от изтеглянето на САЩ от Сирия и турската военна операция, смята The Guardian.
Без Вашингтон на хоризонта Москва има шанс не само да покаже, че САЩ са "ненадежден съюзник", но и да сключи "сделката на века", само че за това ще е необходимо да се намери начин да се помирят кюрдите, Дамаск и Анкара.
Решението на Доналд Тръмп да даде „зелена светлина“ на операцията на Турция в Северна Сирия предизвика вълна от критики - от европейските партньори на САЩ до републиканците във Вашингтон, пише "Поглед инфо".
Мнозина изразиха опасения, че действията на Анкара могат да помогнат за възстановяването на „Ислямска държава“*, както и завинаги за всички страни в Близкия изток, да затвърдят репутацията на САЩ като „ненадежден съюзник“, пише The Guardian.
Но Европа, въпреки възраженията си, загуби позиции в Сирия през последните години, така че е много по-вероятно турският президент Реджеп Тайип Ердоган да се притесни от реакцията на Русия и Иран, които имат непосредствен военен контингент в зоната на конфликта.
Освен това, според вестника, ответните стъпки на Москва и Техеран могат съществено да определят дългосрочното бъдеще на сирийската гражданска война, която продължава вече осем години.
Според изданието Русия и Иран със сигурност ще се опитат да се възползват от „хаоса, провокиран от импулсивността на Тръмп“.
Най-очевидното: руският президент Владимир Путин, който се стреми да засили влиянието на страната си в региона, няма да пропусне възможността да обърне внимание на „предателството на кюрдите“ от страна на САЩ: „Когато всичко е лошо, САЩ няма да ви подкрепят ... Запомни, Ер-Рияд“.
Въпреки това Москва също иска да сложи край на гражданската война в Сирия. Според The Guardian е вероятно без САЩ на хоризонта Путин да успее да сключи своя „сделка на века“ между Ердоган, Дамаск и кюрдите.
От самото начало на руската операция за подкрепа на президента Башар Асад в Сирия през 2015 г. Москва започна да се опитва незабележимо да изземе от Запада политическата инициатива за разрешаване на конфликта.
Именно под натиска на Кремъл, ООН трябваше да се съобрази с Астанинския формат, в рамките на който бяха проведени преговори между Иран, Турция и Русия и което в крайна сметка доведе до създаването на сирийския конституционен комитет.
Тази идея беше предложена за първи път от Владимир Путин, като основната задача на комисията е разработката на нова конституция и подготовката за изборите.
Както посочи специалният пратеник на ООН за Сирия Гейер Педерсен, това е "първото истинско политическо споразумение" между Дамаск и опозицията, което предполага съгласието на всички останали посредници.
Комитетът ще се състои от 150 души, представляващи правителството на Асад, опозицията и сирийската общественост. Първата среща ще се проведе в централата на ООН в Женева на 30 октомври.
Но далеч не всички кюрдски сили обаче са представени в комитета.
Например Асад не искаше съдбата на страната да бъде разгледана от представители на Кюрдската работническа партия, свързана с Отрядите за народна самоотбрана, тъй като Дамаск ги разглежда като заплаха за сирийското териториално единство.
Но както подчертава The Guardian, комитетът е инициатива на Путин и очевидно няма да му хареса, ако конфликтът в североизточната част на страната попречи на тази идея. За да избегне това, руският лидер може да се опита да използва турското нахлуване като начин за помирение на кюрдите и Дамаск.
Впрочем, за сега Путин не коментира много какво се случва в Сирия, Москва трябва да реши твърде много въпроси, обръща внимание британското издание.
Известно е, че руският лидер е звънил по телефона на Ердоган и го е призовал "внимателно да претегли ситуацията, за да не навреди на цялостните усилия за разрешаване на сирийската криза".
Путин не иска да развали отношенията си с Ердоган и Анкара, която Москва се опитва да изтегли от „орбитата на НАТО“ и на която, въпреки възмущението на съюза, вече са продали своите системи за противовъздушна отбрана.
По отношение на сирийския въпрос и Турция, Путин предлага да се поднови споразумението от Адан, подписано през 1998 г.
Съгласно условията на документа, Дамаск признава загрижеността на Турция за Кюрдската работническа партия, но Анкара не се намесва във вътрешните работи на Сирия в замяна на гаранции за сигурност от сирийското правителство.
Също така въпросът за сирийските бежанци в Турция трябва да се решава не от експулсирането им назад, а от края на гражданската война.
Както настоява The Guardian, разрешаването на кризата по един или друг начин изисква споразумение между кюрди, сирийци и турци. „Ако Путин може да постигне сключването на такова споразумение, това наистина ще бъде сделката на века.
Ако не, тогава може би поне ще постигне споразумение с Тръмп, че Близкият изток ще донесе само „пясък и смърт“, заключава вестникът.
* „Ислямска държава” (ИД) - организацията беше призната за терористична с решение на Върховния съд на Руската федерация от 29 декември 2014 г.