Güneş: В кризата със САЩ заради руските С-400 Турция има три сценария
Коментирайки споразумението, което Турция постигна с Русия за доставката на зенитно-ракетни системи С-400, професор Ахмет Касъм Хан отбеляза, че Анкара може да поеме по три различни пътя. В статия за вестник Güneş, цитиран от Фокус, професорът разглежда три възможни сценария за бъдещите събития във външната и вътрешната политика с оглед реакцията на САЩ и Русия в случай на финализиране на сделката, отказ от нея или едновременното придобиване на "Пейтриът" вместо С-400.
На фона на изявленията, които идват от САЩ и Турция, системите С-400 са в дневния ред. Турция има три варианта, твърди професорът от Катедрата по икономически, административни и социални науки в Университета в Алтънбаш. Според него във Вашингтон трябва да действат в съответствие с духа на Алианса и да се вслушат в тревогите на Турция. Експертът оцени възможните стъпки на Турция по този въпрос и техните последствия.
Първи вариант: Отказ от С-400 Професор Ахмет Касъм Хан отбеляза, че един от възможните варианти за действие на Турция е да откаже от сделката за С-400. "Решението да не се купува С-400 ще има последствия във външната и вътрешната политика", пояснява експертът. "Най-важната от тях във външната политика е реакцията на Русия. На първо място е възможно охлаждането на отношенията.
Второ, влошаване на сътрудничеството в Сирия, което поспециално може да засегне положението в Идлиб". Професор Хан подчертава, че влошаването на отношенията с Русия може да не е напълно неконтролируем процес. „Ако се предположи, че при закупуване на С-400 напрежението със САЩ ще бъде възможно да се контролира, тогава това може да се направи и в отношенията с Русия. Поне съществуват алтернативи", добави експертът. Що се отнася до събитията, които може да се случат във вътрешната политика при такъв сценарий, професор
Хан отбеляза: „В случай на отказ да се закупи С-400, опозицията може да използва това решение, за да окаже натиск върху властите и да реагира в тази посока. От друга страна, ще има реакция от руското лоби, което се появи наскоро в Турция и, както става ясно, има много по-голямо влияние, отколкото изглежда. Но тези събития могат да бъдат контролирани".
Хан отбеляза, че ако процесът на закупуване на С-400 бъде финализиран, отношенията със САЩ може да се развият в три посоки. Първият и малко вероятен от тях: в отношенията на двете страни ще има сериозно напрежение, но в крайна сметка то ще е контролирано. При този сценарий, очевидно се смята, че Тръмп ще предприеме стъпки за спасяване на отношенията, подчертава експертът.
„Но в условия, когато САЩ се готвят да се потопят в атмосферата на изборите от ноември 2019 г. и да балансират в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ в полза на демократите, за Тръмп, който е зает с доклада на Мюлер, няма да бъде толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед поглед. Въпреки това, ако той може да привлече подкрепата на Пентагона и Държавния департамент, ще има повече шансове. Но дори и при тази подкрепа ще бъдат обсъдени неприятни последствия.
Освен това има шанс Анкара да бъде изправена пред сериозни американски санкции в случай на покупка от С-400. Въпросът е в това, че Конгресът на САЩ може да наложи санкции съгласно Закона за противодействие на американските противници чрез санкции (CAATSA)". Втори вариант: Закупуването на С-400 В този случай е важно как се държи Тръмп, защото президентът на САЩ има право да отложи или да не одобри санкциите.
Ако Тръмп не е в състояние да преодолее натиска от Конгреса, тогава Турция, според експерта, трябва да бъде подготвена за вероятността от санкции в рамките на CAATSA и евентуално - за лични санкции в рамките на т.нар. Закон "Магнитски", главно срещу турски играчи от отбранителната индустрия, някои политици, икономически фигури.
Паралелно с влошаването на двустранните отношения, прехвърлянето на изтребители F-35 може да не се осъществи, а в Сирия САЩ може да предприемат стъпки с още по-малка податливост към тезите на Турция. От гледна точка на професор Хан, сред възможните варианти е прехвърлянето от Турция на С-400 към всяка трета страна след покупката.
Не е известно дали САЩ ще предприемат такава стъпка. За да направят това, те първо трябва да постигнат общо разбиране в двустранните преговори и да осигурят единство на понятията, в противен случай отношенията между двете страни могат отново да се развият по негативен сценарий, а на дневен ред отново ще се появят санкциите. Според професор Хан, ако бъде избран този вариант, той също ще трябва да бъде съгласуван с Русия.
Втори вариант: Закупуването и на С-400, и на "Пейтриът" Въпреки че покупката на С-400 заедно със системите "Пейтриът" на пръв поглед изглежда като политика на баланс, ако Анкара избере тази опция, е малко вероятно всичко да върви като по часовников механизъм. При този сценарий многостранната и поляризирана структура на политиката в САЩ ще предотврати положителен резултат. Възможно е закупуването на С-400 заедно с "Пейтриът" да доведе до същите последици като закупуването само на ракети С-400. Ако следва този път, Анкара ще трябва да изисква допълнителни гаранции от Конгреса на САЩ, добави експертът.