Huffington Post: Кризата тласка Венецуела „в ноктите на руската мечка”
Москва се опитва да вземе под свой контрол нефтените ресурси на страната
Русия взема участие в спасяването на Венецуела от икономическата криза, пише Huffington Post. Според автора на публикацията бившия дипломат Жерар Латюлип, финансовата помощ от Русия за правителството на Николас Мадуро „не му дава да потъне под лавината от дългове”. Той нарича Венецуела не жизненоспособна нито от икономическа, ни от политическа гледна точка, но Русия е заинтересована да запази съществуващия режим. Тя се опитва да вземе под свой контрол нефтените ресурси на страната и да си осигури геостратегическите интереси пред погледа на САЩ.
Той припомня, че Венецуела е най-големият вносител на руски въоръжения: например през 2005 г. правителството на Уго Чавес подписа договор на стойност $4,4 млрд за доставка на въоръжения от изтребители и вертолети до автомати „Калашников”. Сега страната разполага с 5000 ракети за ПВО и това е най-големият арсенал в Латинска Америка.
Режимът на Мадуро изцяло зависи от износа на нефт, като през 2016 г. именно нефтът съставлявал 98,6% от експорта на страната. Монополът върху нефтените ресурси се намира в държавната компания PDVSA, но тя е на границата на банкрута. Производството от 2015 г. е намаляло с 18,4% и причината е в падането на цената на нефта, корупцията и политизацията сред работещите в корпорацията. Тя има многомилиардни дългове и, според експерти, няма да може да ги изплати.
От 2006 г. Русия отпуснала кредит на Каракас от $17 млрд, а Китай - $60 млрд. Венецуела трябва да се издължава със своя нефт, но поради спадането на цените дългът вече е практически удвоен. Впрочем, според публикацията, стратегията на Русия е да получи достъп до нефтените находища във Венецуела.
Русия вече три пъти преструктурира дълга на венецуелската компания заради просрочени платежи. В резултат PDVSA продала на „Роснефт” част от своите активи и води преговори за нови. „Руската мечка започна лов за венецуелските нефтени ресурси заради своите геостратегически интереси.”
Банкрутът на PDVSA или неспособността на Венецуела да се разплати по дълга може лесно „да подтикне страната още повече в лапите на руската мечка”, пише бившият дипломат. Според него, Русия до край ще поддържа диктаторския режим на Мадуро. Авторът Латюлип обаче допуска, че заради придаването на ново лице на диктатурата и установяване на стабилност по кубински пример, Русия може да пожертва самия Мадуро, като го свали с някакъв дворцов преврат.
За Русия нефтените дела винаги са свързани с геополитически интереси. Москва вече контролира PVDSA, а скоро ще може да оказва влияние върху самото правителство. Според автора, Русия никога не е имала такова стратегическо преимущество в страна от Латинска Америка. „Ръст на руското влияние в сърцето на Америка – ето в какво е рискът от кризата във Венецуела. Това е тежък удар по геополитическите интереси на САЩ в Латинска Америка” – обобщава Huffington Post.
Превод и редакция: БЛИЦ