И в Канада стана страшно: Може да се се срещат само с 1 човек на ден

Новият призив беше отправен по време на разглеждането на различните сценарии за развитието на пандемията в страната

Канадците трябва да намалят социалните си контакти с 25 процента, за да изравнят кривата на втората вълна на COVID-19.

Това поискаха здравните власти в Канада, които напомниха, че страната регистрира по повече от 2000 нови случаи на заразени с коронавирус дневно, пише BG VOICE.

Тази тенденция се наблюдава от три седмици, а броят на новозаразените вече се приближава към границата от 3000 на ден.

Ако водим сегашния си начин на живот и поддържаме контактите си с другите същите или пък ги увеличим, епидемията в Канада ще продължи да се разпространява много силно. За това предупреди водещият здравен специалист в страната д-р Тереза Там.

Новият призив беше отправен по време на разглеждането на различните сценарии за развитието на пандемията в Канада.

Прогнозите показват, че в случай на поддържане на сегашните нива на социални контакти, страната ще достигне много високи стойности на новите случаи на заразени за ден в началото на декември.

Здравните власти прогнозират по 7000 случаи на новозаразени на ден в началото на декември, ако някои ограничения паднат и социалните контакти се увеличат с 20%. 4000 пък ще са новите случаи за денонощие в началото на декември, ако канадците не направят усилие да намалят срещите си.

В същото време кривата на заразяване ще започне да спада отново на по 2500 случая дневно, ако канадците намалят контактите си с 25 на сто.

Исканото от здравните власти намаление на срещите означава, че канадците трябва да се срещат с около един човек дневно.

Преди две седмици Квебек призова за същото населението на провинцията, изчислявайки, че жителите на провинцията имат средно по около 5-6 социални контакта на ден. „Това може да са колеги или някой, който идва вкъщи.

През март усетихме какво е изолацията и наистина не искаме да се връщаме отново там“, каза здравният министър на Квебек Крисиян Дюбе.

На територията на Канада най-сериозно е положението в Манитоба и в Алберта. В края на миналата седмица Алберта регистрира 622 нови случаи на COVID-19, докато по време на първата вълна провинцията рядко надвишаваше 300 случая на ден.

Група лекари вече призова правителството да въведе задължително носене на маски в цялата провинция и да направят преглед на системите за вентилация.

В Манитоба, която регистрира 480 нови случаи в петък – с население шест пъти по-малко от Квебек – районът на Уинибег вече премина в зоната с червен код. Процентът на позитивност в направените тестове през последните пет дни стигна 9,7% в столицата на провинцията – два пъти повече от Квебек.

В по-малка степен ситуацията се следи и в Саскачеваня, където в четвъртък бе регистриран рекорден брой случаи на новозаразени – 82. Британска Колумбия, която регистрира малко над 200 случая на ден, също е под наблюдение.

Само морските провинции действително владеят ситуацията, дотолкова, че някои туроператори мечтаят да създадат партньорства с Куба.

Удължиха забраните за пътуване до 30 ноември

Федералното правителство продължи ограниченията за пътуване през канадската граница до 30 ноември. На чужденците се отказва влизане в Канада от месеци в опит да се ограничи разпространението на пандемията.

Канадските граждани и живеещите в Канада могат да се върнат в страната и да поканят някои от членовете на семейството си, но всеки, пристигнал от чужбина, трябва да се подложи на задължителна карантина от 14 дни. 

Преминаването на границата между Канада и САЩ е предмет на специално споразумение. Според него до 21 ноември е продължена забраната за несъществени пътувания между двете страни.

От събота жителите на Кампобело в Нов Брунсуик, Стюърт в Британска Колумбия, Северозападен Ейнджъл в Минесота и на Хайдер в Аляска няма да се изолират, ако преминават границата при нужда от първа необходимост като храна и медицинска грижа.

Канадските и американските ученици също ще бъдат освободени от карантина, ако преминават регулярно границата, за да отидат на училище.