Идва ли апокалипсисът? Невиждана напаст от десетилетия удари Северна Африка ВИДЕО

Размерите на бедствието са наистина библейски, макар насекомите да не причиняват пряка вреда на хората

Северна Африка е заплашена от безпрецедентна напаст. В Кения рояците от скакалци са най-големите от поне 70 години насам. Стотиците милиони насекоми буквално заслепяват местните жители.

Размерите на бедствието са наистина библейски. Макар насекомите да не причиняват пряка вреда на хората, те унищожават всякаква растителност, включително пасищата и земеделските посеви.

Напастта е толкова голяма, че Организацията по прехрана и земеделие към ООН я определи като „безпрецедентна заплаха” за продоволствената сигурност и поминъка на жителите на Африканския рог.

Скакалците започнаха да се събират миналия юни в Източна Етиопия и Северна Сомалия.

Същевременно 2019 г. беше една от най-влажните години в Източна Африка, а топлите температури и обилните валежи създадоха перфектната среда за размножаване на насекомите. Сега в Етиопия скакалците са толкова много, че буквално закриват небето.

Според Организацията по прехрана и земеделие разрушителният потенциал на тази напаст е безпрецедентен.

Дори един малък рояк от скакалци може да изяде за ден посеви, достатъчни да нахранят 35 000 души.

А регионът от години и без това изпитва продоволствени проблеми. В Кения вече са унищожени около 700 000 декара. Очаква се напастта от скакалци да продължи поне до юни тази година.

Нещо повече, бедствието се разраства, тъй като времето в региона, където в момента е дъждовният сезон, остава топло и влажно.

Рояците са способни да изминават до 150 километра на ден. А при подходящи условия, като настоящите, броят на насекомите за сравнително кратко време може да нарасне около 500 пъти.

Постоянно нащрек за свежа храна и топли, дъждовни условия някои рояци вече са мигрирали към Иран, Египет, Еритрея, Саудитска Арабия и Йемен.

От Организацията по прехрана и земеделие посочват, че единственият начин напастта да бъде ограничена, е пръскането с инсектициди от въздуха. ООН вече отпусна 10 милиона долара за целта, но са необходими още поне 70 милиона долара.

„Това опустошително огнище на скакалци започва да унищожава растителността в Източна Африка с тревожна скорост и свирепост”, коментира заместник-генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Марк Лоукок.