Илън Мъск: Наемането, основано на многообразието, е антисемитско
Технологичният милиардер посети концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау и по-късно удвои коментарите си за разнообразието, справедливостта и приобщаването
Илън Мъск засили своята война срещу събуждането, като каза, че политиките за наемане, ориентирани към многообразието, са „фундаментално антисемитски“ и дискриминационни, малко след частно посещение в нацисткия концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау.
Противоречивият технологичен милиардер говори на конференция на Европейската еврейска асоциация (EJA) в полския град Краков на фона на нарастващите критики, че неговата социална медийна платформа - X, бивша Twitter - е позволила разпространението на необуздана реч на омразата, пише Politico в свой материал.
Самият Мъск предизвика възмущение през ноември, когато публично се съгласи с антисемитски туит, в който се твърдеше, че еврейските общности „прокарват точния вид диалектическа омраза срещу белите, за която твърдят, че искат хората да спрат да използват срещу тях“.
Въпреки че пътуването му до Полша му позволи да отхвърли обвиненията в антисемитизъм, той също се възползва от възможността да насочи огъня си срещу един от любимите си бъгове: политиките на „Многообразие, справедливост и приобщаване“.
„Винаги внимавайте с всяко име, което звучи така, сякаш може да излезе от книга на Джордж Оруел. Това никога не е добър знак“, каза Мъск пред американския десен коментатор Бен Шапиро, който се присъедини към него на сцената.
„Разбира се, многообразието, справедливостта и приобщаването звучат като хубави думи, но това, което всъщност означава, е дискриминация въз основа на раса, пол, сексуална ориентация и е против заслугите и следователно мисля, че е фундаментално антисемитско.“
Мъск, който потвърди, че наистина пише всичките си собствени публикации в X, изрази гласно чувствата си към многообразието, равнопоставеността и приобщаването, включително като твърди без доказателства, че различни инициативи за наемане на работа в Boeing и United Airlines са направили въздушния транспорт по-малко безопасно.
Неговите коментари се вписват в по-широк дебат относно приобщаващите политики за наемане на работа, най-вече в университетските кампуси на американските колежи. Оставката на президента на Харвард Клодин Гей заради скандал с плагиатство беше хваната от републиканците, които твърдят, че най-добрите училища са примери за американски институции в агонията на лява политическа трансформация.
Критиците твърдят, че тази радикална лява култура в колежите разпалва антисемитизма, а висшите университетски лидери удариха тежки критики миналия месец заради лошото си справяне с изслушване в Конгреса относно тормоза над евреи.
В понеделник Шапиро се отнесе леко към Мъск, като насочи разговора към меритокрацията, а не към все по-противоречивите изблици на Мъск в социалните медии и позволи на шефа на Tesla да продължи атаките си по тема, по която е натрупал много километри.
„Мисля, че трябва да се върнем към... фокус върху заслугите и няма значение дали сте мъж, жена, от каква раса сте, какви вярвания имате, важното е колко сте добри в работата си или какви сте умения“, каза Мъск.
В защита на Х
На конференцията на EJA - еднодневна среща на върха за възхода на антисемитизма след атаката срещу Израел от Хамас на 7 октомври - Мъск също защити X от обвинения в антисемитизъм и реч на омразата, като каза, че свободата на словото трябва да бъде защитена дори когато е противоречива.
Според милиардера, който цитира одити, без да предлага повече подробности, X има „най-малко антисемитизъм“ сред всички социални медийни платформи, добавяйки, че TikTok има „пет пъти повече антисемитизъм“, отколкото X.
„Непрестанното преследване на истината е целта с X“, каза Мъск. „И да позволим на хората да кажат това, което искат да кажат, дори и да е противоречиво, при условие че не нарушава закона, е правилното нещо, което трябва да направите.“
Мъск е изправен пред широко разпространена критика за нарастването на дезинформацията и насаждащото омраза съдържание, откакто купи платформата за социални медии за 44 милиарда долара през 2022 г., критики, които се засилиха в седмиците след ескалацията на войната Израел-Хамас миналия октомври.
Докладваното разпространение на фалшиво и подвеждащо съдържание за конфликта накара ЕС да започне разследване срещу X. И нещата се влошиха за Мъск, след като прогресивната наблюдателна група Media Matters публикува доклад, в който се твърди, че X е пуснал реклами за големи компании до неонацисти публикации.
Докладът Media Matters и подкрепата на Мъск за антисемитска публикация предизвикаха ответна реакция от няколко публични личности и завършиха с масов отлив на рекламодатели, тъй като множество компании изтеглиха рекламите си от сайта, включително гиганти като Apple, IBM, Disney и Coca-Cola. Според доклад на New York Times това може да доведе до загуба до $75 милиона за X.
Оттогава Мъск се извини за антисемитската публикация – като призна, че не е трябвало да отговаря на нея – и след това пътува до Израел, за да се срещне с президента Исак Херцог и премиера Бенямин Нетаняху, в нещо, което може да се разглежда като обиколка за извинение.
Говорейки за посещението си в Израел, Мъск каза, че индоктринираните бойци на Хамас трябва да бъдат „убити или хвърлени в затвора“, за да им се попречи да убиват повече израелци. И следващата стъпка е борбата с по-нататъшното индоктриниране в Газа, добави той.
„Индоктринирането на омразата към децата в Газа трябва да спре“, каза Мъск. „Разбирам необходимостта от нахлуване в Газа и за съжаление някои невинни хора ще умрат, няма начин да се заобиколи това, но най-важното нещо, което трябва да се гарантира, е, че след това индоктринирането... спира.“
Според Министерството на здравеопазването на Газа израелските въздушни удари и наземни атаки са убили над 25 000 палестинци и са ранили повече от 60 000 след атаката на Хамас на 7 октомври, при която израелски официални лица казват, че екстремистите са убили над 1200 граждани и чужденци и са взели 240 заложници.
Мъск каза, че Западът е преминал към манталитет, който приравнява по-малките, по-слаби групи с доброто.
„Трябва да спрем принципа, че обикновено по-слабата страна е винаги права, това просто не е вярно“, каза Мъск. „Ако си потиснат или по-слабата страна, това не означава, че си прав.“
Мъск – който се шегуваше няколко пъти, че се смята за „евреин по стремеж“ и „по асоциация“ – трябваше да посети нацисткия концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау във вторник заедно с други говорители и политически лидери от конференцията на EJA, но вместо това взе частна обиколка на обекта с малкия си син.
Самият музей в Аушвиц беше сред субектите, които извикаха Мъск за това, че не съдържа антисемитско съдържание.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук