Имение на Ескобар стана бутиков хотел

Картини и скулптури от най-известните художници украсяват бижуто на архитектурата

Пловдив се слави като града на художниците, само че творбите на майсторите на четката все още красят изключително градските галерии. А изкуството по света вече не се побира в обичайните експозиции. И навлиза на все по-нетрадиционни места - от подземните тунели на градските железници до модерните хотели, където туристът бързо може да плати в брой и веднага да получи избрания артшедьовър. Изкуството стана част от архитектурната среда и радва окото на ценителите.

Известен дилър на картини превърна имението, някога собственост на скандалния наркобарон Пабло Ескобар, в луксозен хотел. Но той е по-различен хотел - стаите му са пълни с артикули от колекцията му, пише dezeen.com. Проектът е на базираната в Ню Йорк компания Lio Malca, която се занимава със съвременни произведения на изкуството, а хотелът се намира в мексиканския морски курорт Tулум.  

Имотът е изоставен, след като най-богатият в света наркобарон  умира през 1993 г. Вилата е върната на първоначалния собственик през 2003 г. Докато не я открива компания Lio Malca през 2012 г. Тогава започва и ремонтът . Проектът за реконструкция на сградите и заобикалящата ги земя е за петзвезден хотел, управляван от Design Hotels. Те отварят девет спални през 2015 година, ала от Malca продължават да развиват инвестицията. Как изглежда днес атракцията? След кратка разходка по пешеходна пътека с палми гостите пристигат в преддверие, покрито с персийски килими. Двойка гигантски врати, покрити с дървесна кора, оформят основния вход. Във фоайето се виждат картини, скулптури и мебели от някои от най-почитаните съвременни художници и дизайнери - те са изложени по белите стени и полирани бетонни подове. 

Изкуството в хотела често се сменя, така че гостите, които се връщат, могат да се наслаждават на различни работи. Приземният етаж във вилата е за бара, облицован с графичен черно-бял тапет. Спирално стълбище осигурява достъп до покрива, с друг бар - на терасата. А от кулата се открива чудесна гледка към буйната тропическа природа. Стъклени врати на тази арткъща се плъзгат директно върху пясъка, а високите стаи са украсени с ярка палитра от цветове. Червени кадифени завеси, килими и меки мебели добавят още цвят в интериора. А големият плувен басейн е облицован с плочки в ирисовосиньо. Тук има и скрита подземна парна стая, която свети в различни цветове като инсталация на Джеймс Туррел. И излиза директно до басейна. 

Тулум е археологически обект в Югоизточно Мексико, щата Кинтана Ро, обхващащ развалините на някогашен град на маите. Той е сред най-късните градове на маите. Достига своя разцвет през 13.-15. век, като просъществува 70 години след началото на завладяването на региона от Испания. След това градът бързо запада, вероятно в резултат на пренесени от испанците заразни болести. Сред най-добре запазените крайбрежни градове на маите днес Тулум се посещава от много туристи.