Иранската армия тества модерни "умни" ракети
Адмирал Саяри каза, че тренировката има за цел „засилване на сигурността" в региона
Въоръжените сили на Иран изстреляха сложна ракета с къс обсег в неделя, съобщиха държавните медии.
Репортажът на официалната агенция IRNA цитира началника на сухопътните войски на армията генерал Киоумарс Хайдари, който казва, че обсегът на ракетата е 300 километра или 186 мили.
Генерал Хайдари каза, че „интелигентната“ ракета е способна да работи при „всякакви метеорологични условия“. Той не каза къде се е провел тестът.
Иранската национална армия разполага с ракети с малък обсег на действие, макар че такива с по-голям обсег, способни да изминат до 2000 километра (1250 мили) - достатъчно далеч, за да достигнат архиврага Израел и американските военни бази - се контролират от паравоенната Ислямска революционна гвардия.
В паралелно развитие на събитията, заместник-началникът на армията адмирал Хабибола Саяри каза пред IRNA, че Иран и Русия ще проведат съвместно военно учение в северната част на Индийския океан в „близко бъдеще“.
Адмирал Саяри каза, че тренировката има за цел „засилване на сигурността" в региона. Това е втората подобна тренировка от 2019 г., когато двете нации проведоха четиридневни учения заедно с китайския флот.
Техеран се опитва да засили военното сътрудничество с Пекин и Москва, докато е под санкции, ръководени от Съединените американски щати. Посещенията в Иран на руски и китайски военноморски представители също се увеличиха през последните години.
През последните месеци Иран увеличи военните си учения, докато страната се опитва да окаже натиск върху президента на Съединените щати Джо Байдън да влезе отново в предишно ядрено споразумение, което неговият предшественик Доналд Тръмп изостави. Байдън каза, че Америка може да влезе отново в сделката.
В четвъртък гвардейците проведоха учение близо до иракската граница с помощта на безпилотни летателни апарати, хеликоптери и танкове.
През 2018 г. Тръмп едностранно оттегли Съединените американски щати от иранското ядрено споразумение, в което Техеран се съгласи да ограничи обогатяването на уран в замяна на премахването на икономическите санкции.
Когато САЩ след това увеличиха санкциите, Иран постепенно и публично изостави ограниченията на сделката за своето ядрено развитие.