Испания се приближава до закон за Изкуствения интелект

Мадрид подготви своя вътрешен пазар за европейските регулации относно изкуствения интелект

Председателстването на Испания на срещите на Съвета на ЕС идва в подходящ момент за нейните политически лидери. След като Европейският парламент прие позицията си по Закона за AI през миналата седмица - сега Испания има възможността да стартира и може би да завърши финалните преговори, за да види приемането на широкообхватния законопроект в закон пише "Политико".

Страната е заложила много на собствения си AI сектор, насърчавайки инвестициите и подготвяйки почвата за регулиране. Откакто Обединеното кралство напусна ЕС през 2020 г., Испания има основателни претенции да бъде новото сърце на индустрията на AI на блока. Преминаването през закона за изкуствения интелект би било огромно постижение.

Но това няма да е лесно. Парламентът и Съветът са разделени относно това как да се отнасят към приложенията за разпознаване на лица, като законодателите подкрепят строга забрана, а правителствата се надяват на изключения, когато става дума за полицейски цели. Те също така са разделени относно това как точно да се дефинират „високорисковите“ AI приложения, които ще поемат тежестта на правомощията за прилагане на Закона за AI.

Трябва да се види, че Испания зачита възгледите на другите правителства в тристранните преговори, което означава, че трябва да оправдае всички отстъпки, които прави на законодателите при постигането на сделка.

Министър-председателят Педро Санчес миналата седмица определи изкуствения интелект като основен приоритет в реч, в която излага своята програма за испанското председателство на Съвета. „Свидетели сме на епохална технологична промяна“, каза той. „Целият ЕС, както и Испания в това число - също трябва да продължи да бъде лидер в областта на изкуствения интелект и цифровата трансформация. Имаме нужда от адекватни правила.”

Преговарящите може да усетят натиск да постигнат сделка от огромния технологичен напредък през последните месеци. Генеративните системи за изкуствен интелект, които могат да генерират изображения и текстове на ниво висококвалифициран човек, се предоставят на обществеността без почти никакъв регулаторен надзор — помислете за сензацията ChatGPT, която бе за една нощ.

 

„Генеративният изкуствен интелект се превърна в мейнстрийм и влезе във всички заглавия на новините“, гласи проект на работна програма на Испания, разпространен до Съвета на ЕС по-рано този месец и получен от POLITICO. Той определи регулирането на AI като „една от основните цели на испанското председателство“.

И все пак страстта на Испания към изкуствения интелект е всичко друго, но не и условна: Мадрид се позиционира като лидер на ЕС във всички неща, свързани с AI от дълго време. Нейната технологична сцена, макар и не толкова голяма, колкото тази на Франция или Германия, създаде четири компании на стойност над 1 милиард долара, включително фирмата за изкуствен интелект Devo. А испанският език, с големия си брой носители на езика в Северна и Южна Америка, предоставя голям набор от данни за обучение на чатботовете на утрешния ден.

Повече от всякога в Испания има политическа класа, която желае да хване бика с AI за рогата. „Испанското правителство иска да бъде елитът в Европа, когато става въпрос за регулиране на изкуствен интелект“, каза Пол Ван Брантегем, съосновател на Spain AI, организация с нестопанска цел, фокусирана върху популяризирането на технологията в Испания.

Испания е една от малкото страни по света, които имат специален министър за AI. Постът беше създаден от вицепремиера Надя Калвиньо през януари 2020 г. и оттогава се заема от бившия AI предприемач Карме Артигас, широко известен защитник на европейския (и косвено испански) начин за правене на AI.

„Не харесваме начина, по който данните са в ръцете на частни компании, както в САЩ или в ръцете на правителството, както в Китай“, каза Артигас на събитие, организирано от базираната в Брюксел лобистка група Digital Europe в началото на юни. „Третият път(на Европейския съюз) е единственият начин. Останалият свят сега осъзнава, че това е единственият начин да се регулира тази технология.

Правителството набира персонал преди председателството на Съвета. Например Мигел Вале дел Олмо, обучен инженер, занимаващ се с изкуствен интелект в Министерството на икономиката на Испания, замина за Брюксел през март, за да помогне в преговорите по Закона за AI.

Подготвяне на почвата

Освен изнасянето на основни речи и командироването на аташета, Испания полага основите у дома за прилагане на предстоящите правила на ЕС.

През 2021 г., по времето, когато Европейската комисия предложи Закона за AI, Испания създаде „Харта за цифровите права“, чиито принципи за вграждане на недискриминация и човешки надзор в системите за AI понякога се смятат за вдъхновяващи дебата в ЕС по въпроса.

На следващата година Испания беше първата страна от ЕС, която създаде в северния град Ла Коруня надзорен орган за AI, който отговаря за наблюдението на спазването на бъдещия Закон за изкуствен интелект.

Страната скоро ще създаде първата в ЕС „пясъчна кутия с изкуствен интелект“, форум, където разработчиците – включително създателят на ChatGPT OpenAI – ще работят с регулаторите, за да тестват съответствието им с ограниченията на закона за „високорискови“ системи. Това трябва да даде увереност на бизнеса да инвестира без страх от огромна глоба малко след пускането на продукта.

„Спомнихме си драмата, която се случи, когато беше приет GDPR“, каза Алберто Гаго, съветник на Artigas, имайки предвид правилата на ЕС за защита на данните, които влязоха в сила през 2018 г. „Всички се питаха: Как го спазвате?“

Неотдавнашното създаване в Севиля на подкрепения от Комисията Европейски център за алгоритмична прозрачност — отговарящ за изследването на онлайн системите за препоръки — допълнително укрепва тежестта на Испания в областта на дигиталното нормотворчество.

Това върви ръка за ръка с отношение към технологичните компании, което като цяло е по-дружелюбно от това, което се наблюдава в други големи икономики на ЕС. Няма да чуете много испански политици да говорят за „дигитален суверенитет“ – отличителен белег на технологичната политика на Франция – и американските технологични гиганти от Meta през Google до IBM с радост заграбват испански компании и отварят центрове за данни и офиси в цялата страна.

Това не означава, че Испания не се опитва да направи AI повече, добре, испански.

Правителството има план от 330 милиона евро, за да се увери, че бъдещите владетели на роботите на испаноговорящите говорят правилно. Калвиньо и Артигас се обединиха с 300-годишната Кралска испанска академия, която включва латиноамерикански академици, за да създадат корпус на испански език, по който могат да се обучават ИИ, и помогнаха за сключването на сделки с гиганти в САЩ като Microsoft, Google и Amazon да интегрират насоките на Академията в техните испаноговорящи инструменти.

Превод на БЛИЦ