История на смъртното наказание! Ужасяващите начини, по които са го правели по света
САЩ обсъждали през XIX в. най-хуманния вариант за смъртни присъди и избрали електрическия стол. Намушкване, пребиване с камъни, удавяне и варене. Това са част от 34 вида екзекуции, обмисляни от депутати в Ню Йорк през XIX в. за изпълнение на смъртните присъди в САЩ преди електрическия стол, съобщи в. “Дейли мейл”. През 1887 г. след няколко нещастни случая американското правителство създава доклад за разследване и установяване на най-хуманния и практичен метод за изпълнение на смъртна присъда в углавни дела.
Документът започва да се нарича “Гери рипорт” на един от създателите си - Елбридж Гери. Той включва различни методи за изпълнение на екзекуции от целия свят, от които трябва да се избере най-добрият за САЩ. В написването му участват още Матю Хейл и Алфред Саутуик. Създаването му е в отговор на поредица от ужасни обесвания, които карат народът да ги сметне за нецивилизован начин за изпълнение на присъди. Мъжете и жените били обезглавявани, докато висят, или се задушавали бавно в резултат на калпави въжета или зле изчислена дължина на бесилката. Авторите на доклада се обръщат и към други нации за вдъхновение.
Те сравняват как обезглавяванията са извършвани в Япония, Англия и Франция. Депутатите поглеждат и назад към Средновековието за други идеи. Обмисляли дори използването на Желязната девица - германски уред, които прилича на саркофаг на мумия. Отвътре е пълен с остри предмети - ножове или пирони. След като влезе вътре жертвата, остриетата се забиват на ключови места в тялото ѝ, за да не умре веднага. Така осъдените започват да кървят бавно, докато издъхнат. За да е пълен ужасът, има 2 шипа, които директно пробождат очите. Този метод е унищожен през Втората световна война.
Отравяне, затискане до смърт, набиване на кол, рязане на човек наполовина или махането на крайник по крайник са били също разглеждани, но в крайна сметка изключени като варианти. Най-накрая авторите решават, че въпреки някои неуспехи обесването е най-хуманната форма на приключване живота на осъдените. Години по-късно един от работилите по Гери доклада - Саутуик, предлага затворниците да се екзекутират чрез електричество. Идеята му хрумва, след като става неволен свидетел на смъртта на пиян мъж, който докоснал електрически генератор в Бъфало. Така през 1890 г. се състояла първата присъда, изпълнена с електрически стол
Убитият е Уилям Кемлер, който заклал с брадва приятелката си. Първият 17-секунден токов удар не бил достатъчен да спре дишането и сърцето му. След проверка доктор констатирал, че Кемлер е все още жив. При втория опит той бил ударен с 2000 волта. Кръвоносните съдове под кожата започнали да се рушат и да кървят. Мъките му траяли около 8 минути. Столът бил използван като основна форма за изпълнение на смъртно наказание в повечето държави по света в продължение на десетилетия, докато започва да създава противоречия за хумаността си. Той все още може да се използва в някои редки случаи в 8 щата. Но само при условие че затворникът е решил така или ако смъртоносната инжекция, най-предпочитаният метод, не е на разположение. Газовите камери са най-популярният метод през 1920 г., след което обаче повечето щати го обявяват за жесток и незаконен. Въпреки това той все още се използва в 4 щата - Аризона, Калифорния, Мисури и Уайоминг. Смърт чрез разстрел пък е все още законна в Юта, а обесвания още могат да се провеждат в Ню Хемпшир и Вашингтон.