ISW: "Хизбула" и елитни военни от Иран обучават руснаци в Сирия

Европейският съюз (ЕС) започва да предприема конкретни стъпки за евентуално използване на замразени руски активи в помощ на Украйна

Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) съобщи, че елементи на ливанската "Хизбула" и на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция обучават руски оператори на дронове във военновъздушната база "Шайрат" в Сирия.

Това се казва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

ГУР заявява, че инструктори на "Хизбула" и Корпуса на гвардейците на Ислямската революция обучават руски оператори как да използват безпилотни летателни апарати Shahed-136/-131, Ababil-3 и Qods Raab 85 и че командирът на "Хизбула" Камал Абу Садик ръководи обучението.

Подкрепяните от Иран милиции и руските сили са разположени във военновъздушната база Шайрат, която е втората по големина иранска военновъздушна база в сирийската провинция Хомс след военновъздушната база Тияс Т-4.

По-рано Корпуса на гвардейците на Ислямската революция и "Хизбула" проведоха обучение на руските сили за дронове, произведени в Иран, на контролираното от Русия военно летище Палмира, също в провинция Хомс.

На 7 февруари израелските ВВС нанесоха удари по военновъздушната база Шайрат и по други обекти на сирийската армия и подкрепяните от Иран милиции в провинция Хомс.

Докладът на ГУР предполага, че руските сили разширяват обучението на безпилотни самолети във военновъздушната база Шайрат, като използват съществуващата руска военна инфраструктура и използват връзките с "Хизбула" и други подкрепяни от Иран бойни групи.

Руската Държавна дума разглежда законопроект за ограничаване на влизането в Русия на лица, които руското правителство определя като "нежелани", вероятно като част от продължаващите усилия за цензуриране на опозиционните медии и разрушаване на връзките между Русия и чуждестранни и международни неправителствени организации.

Ръководителят на комисията по сигурност и борба с корупцията в Държавната дума на Русия Василий Пискарев обяви на 12 февруари, че той и други депутати от Думата са внесли законопроект, който ще позволи на руското правителство да определя като "нежелани" чуждестранни организации, чиито основатели или участници се предполага, че са свързани с чужди правителства.

Законопроектът също така ще забрани на чуждестранни лица и лица без гражданство, които участват в такива "нежелани" организации, да влизат в Русия.

Този законопроект вероятно ще забрани на журналисти от руски опозиционни издания, базирани извън Русия, и чуждестранни издания с рускоезични служби (като британската Би Би Си и германската "Дойче веле", наред с други) да влизат в Русия, като по този начин ще ограничи възможността им да отразяват вътрешните руски въпроси, и вероятно ще блокира допълнително работата на международни и чуждестранни неправителствени организации в Русия.

Руските власти могат също така да повдигат наказателни обвинения и да отнемат придобитото руско гражданство на лица, признати за виновни в участие в определена "нежелана" организация.

Наскоро Пискарев обяви, че Думата разглежда друг законопроект, който ще забрани на руските граждани и компании да рекламират на платформи, собственост на организации, обявени за "чуждестранни агенти", вероятно с цел да се използва финансова принуда за цензуриране на руските опозиционни медии и критичните руски ултранационалистически милблогъри.

ISW продължава да оценява, че Кремъл се опитва да консолидира контрола и да задуши несъгласието в руското информационно пространство преди президентските избори в Русия през март 2024 г., въпреки че този законопроект вероятно ще ограничи сериозно дейността на опозиционните медии в Русия в дългосрочен план.

Борис Надеждин, единственият открито антивоенен кандидат за президент на Русия, подаде два съдебни иска във Върховния съд на Русия, с които оспорва отказа на руската Централна избирателна комисия (ЦИК) да го регистрира като кандидат, тъй като Кремъл продължава да полага усилия за потискане на народната опозиция, опитвайки се да запази легитимността на президентските избори в Русия.

Надеждин подаде искове във Върховния съд, оспорвайки техническите подробности, които ЦИК използва, за да откаже регистрацията му в президентските избори.

Надеждин заяви, че вероятно ще подаде трети иск срещу ЦИК преди 16 февруари.

По-рано ISW прецени, че Кремъл може да е променил решението си да разреши на Надеждин да се кандидатира, след като Надеждин е показал, че може да спечели твърде много гласове, за да може Кремъл достоверно да представи Путин като победител на изборите с желаната от Кремъл преднина, а оттам и да представи преизбирането на Путин като преобладаващ референдум за военните му усилия.

Малко вероятно е ЦИК да промени решението си. Руското министерство на правосъдието включи Russian Election Monitor, европейска неправителствена организация (НПО), която публикува експертни анализи на руските избори и наблюдения от независими граждански наблюдатели на изборите в Русия, в списъка на "нежеланите" НПО в Русия.

Председателят на комисията на Държавната дума по сигурността и борбата с корупцията Василий Пискарев обоснова "нежеланото" наименование, като заяви, че група неназовани полски, френски и германски "русофобски" политици са създали Руския изборен наблюдател, за да "подготвят чуждестранната аудитория да признае президентските избори в Русия за нелегитимни.

Европейският съюз (ЕС) започва да предприема конкретни стъпки за евентуално използване на замразени руски активи в помощ на Украйна.

Европейският съвет прие решение и регламент, според които централните депозитари на ценни книжа (ЦДЦК), притежаващи активи на стойност над един милион евро (1,07 млн. долара) от Руската централна банка, трябва да отделят всички печалби, генерирани от първичните сметки.

Европейският съвет заяви, че това решение може да позволи на Европейския съвет да реши да подкрепи възстановяването и реконструкцията на Украйна, като използва тези печалби в бъдеще.

Украинският министър на външните работи Дмитрий Кулеба "приветства" решението на Европейския съвет и призова за по-нататъшни "амбициозни" и "бързи" стъпки към използване на приходите от замразените руски активи за подпомагане на Украйна.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук