Следващата седмица може да реши изхода от мирните преговори за Украйна, докато западните столици се подготвят за решаваща седмица за европейската сигурност, предава Glasnews.bg.

Официални лица от САЩ и Русия преговарят за прекратяване на войната в Украйна, докато европейските лидери провеждат извънредна среща, за да изработят отговор на бързо напредващите дискусии без тяхно участие.

Ключови срещи и събития

Според изданието най-влиятелните европейски лидери ще се съберат в Париж на 17 февруари за кризисни преговори за Украйна и бъдещето на европейската отбрана. Сред присъстващите ще са британският премиер Кийр Стармър, полският премиер Доналд Туск, както и ръководители на институции на ЕС и НАТО.

Друго ключово събитие е началото на преговорите в Саудитска Арабия, по време на които висшият американски дипломат Марко Рубио ще се срещне с руския външен министър Сергей Лавров.

„Целта на срещата между Рубио и Лавров е да се положат основите за среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин“, посочват авторите.

Рубио не беше толкова откровен във възгледите си за Украйна на срещата на външните министри на Г-7 в Мюнхен. По време на разговорите с Лавров той ще се съсредоточи върху логистиката и планирането на срещата между Путин и Тръмп, а не върху детайлите на преговорните позиции.

Старт на мирни преговори

Американският лидер шокира европейските столици, като се съгласи с руския си колега да започнат мирни преговори. Това ще подчертае липсата на европейско участие в преговорите, които в крайна сметка биха могли да променят архитектурата на сигурността на континента, пише вестникът.

"Това е началото, нещата определено се движат. Местят ли се тектоничните плочи на Европа? Световният ред започна да се променя на 24 февруари 2022 г. Сега виждаме посоката, в която може да се движи", обясни финландският президент Александър Стуб в интервю за FT.

Европейските лидери в Париж може да обсъдят разполагането на европейски войски в Украйна, а Съединените щати не изключват предоставянето на външна подкрепа за всяко разполагане от съюзници на НАТО, казаха два източника.

Много европейски правителства са загрижени за отговорите на искане на САЩ тази седмица за подробности относно оръжията, парите и мироопазващите сили, които те биха били готови да изпратят в Украйна, според други служители, запознати с преговорите между столиците.

Да припомним, че специалният представител на президента на САЩ Кийт Келог заяви в кулоарите на Мюнхенската конференция, че Европа не трябва да участва в преговори за прекратяване на войната между Украйна и Русия.