Изненада! Учени откриха изцяло нов тип земетресения
Те са "бавни" и понякога дори не ги усещат
Международен екип от изследователи откри нов тип земетресение. Те са "бавни" и издържат по-дълго от нормалното. И те са причинени от хидравлично разбиване - метод, използван при добива на нефт.
Трябва да се каже, че учените вече знаеха за съществуването на така наречените асеизмични земетресения. Те са предсказани от числени модели и възникват в резултат на асеизмично срязване - процес при тектонски разломи в зоната на нагнетателни кладенци. Преместването става при бавно движение, не се отделя сеизмична енергия, така че подобно земетресение не е толкова лесно да се фиксира.
Учени от университетите на Виктория, Макгил (Канада) и Рурския университет в Бохум (Германия) са идентифицирали междинен тип между конвенционалните и асеизмичните земетресения. Те представляват нов тип предизвикано земетресение, причинено от хидравлично разбиване, техника, използвана за добив на нефт и газ. Изследователите представиха своите открития в списанието Nature Communications.
Специалистите използваха мрежа от осем сеизмични станции, обграждащи инжекционни кладенци на разстояние от няколко километра и записаха данни за около 350 земетресения. Около десет процента имаха уникални характеристики: те се оказаха по-бавни и по-дълги от обикновените трусове. Такива земетресения се наричат "бавни" или земетресения с хибридна форма на вълната.
Изследователите обясниха появата им с два процеса. В първия случай течността, инжектирана във формацията, създава налягане, което провокира появата на пукнатини в близост до кладенеца. При втория процес течността също създава налягане, което е в състояние да разклати скалата вече на големи разстояния.
„Предполагаме, че предизвиканите земетресения се държат по същия начин като повечето други и имат приблизително същата скорост на разкъсване от два до три километра в секунда“, каза съавторът Ребека Харингтън от Рурския университет в Бохум.
„Но изглежда, че това не винаги е така. Докато продължителността на типичното земетресение с магнитуд 1,5 по Рихтер, според нашите данни, спира след около седем секунди, същата магнитуд хибридна вълна продължава повече от десет секунди. Откритието ще помогне за коригиране на методите за добив на петрол, по време на които възникват нови земетресения.
Превод: БЛИЦ