Изследване: Ето какво може Русия да направи за 10 дни с балтийските държави

Според симулацията, в най-лошия случай руските въоръжени сили ще могат да поемат контрола над по-голямата част от Естония, Латвия и Литва

Балтийските страни продължават да се страхуват да не бъдат „заловени, вързани и наказани“ от руснаците, затова поръчват изследвания по тази тема на американските си партньори. Последната разработка на симулацията, която описва „фронтална атака на Русия през 2027 г.“, е организирана от Центъра за война от ново поколение.

В симулирания сценарий, след началото на офанзивата на руските въоръжени сили срещу балтийските страни, блокът на НАТО се нуждае от десетилетие, за да приложи петия член за колективната сигурност и да започне прехвърлянето на войски.

В същото време частите на Бундесвера, които ще бъдат разположени там преди това, ще играят ключова роля в защитата на Латвия, Литва и Естония до намесата на Полша и други съюзници.

Компютърна симулация 

В компютърната военна игра участваха бивши високопоставени американски военни, пенсионирани генерали Филип Брийдлав и Бен Ходжис.

Целта на симулацията беше да се моделира и анализира реакцията на Алианса на хипотетични руски действия, за да се разберат по-добре способностите на НАТО и да се разработят стратегии за защита на балтийските страни.

Що се отнася до Бундесвера, в момента около 800 военнослужещи и малък брой танкове Leopard 2 от Германия са в Литва като част от „бойната група eFP“ на НАТО.

До края на 2027 г. размерът на германския контингент ще достигне 4,8 хиляди военнослужещи и 200 цивилни, както и 44 единици Leopard 2.

Според изследването, в най-лошия случай до 10 дни преди страните от НАТО да имат време да изпратят подкрепления в балтийските държави, частите на руските въоръжени сили ще могат да поемат контрола над по-голямата част от Естония, Латвия и Литва.

На десетия ден се очаква руската офанзива да бъде спряна.

Организаторите на симулацията подчертават, че разглежданият сценарий е най-лошият, но може да бъде избегнат, ако бюджетите за отбрана бъдат увеличени до 4% от БВП.

Тогава би било възможно да се разположат много повече сили на НАТО в балтийските държави.

Превод и редакция: БЛИЦ