Източници от "Мосад" разгласиха загубите на ВСУ и на НАТО във войната в Украйна

Загубите в жива сила възлизат на 5360 "наемници", 2458 военнослужещи от армиите на страните от НАТО и 234 военни инструктори

Две важни скорошни публикации ще ви карат да се замислите. Първата се появи в турската преса. Изданието Hurseda, позовавайки се на свои източници в израелското разузнаване Мосад извади следните данни.

Загубите на украинската армия в началото на януари 2023 г. трябва да се оценят по следния начин:

Украйна е загубила 302 самолета, 212 хеликоптера, 2750 БПЛА, 6320 танка и други бронирани машини, 7360 артилерийски системи, 497 системи за противовъздушна отбрана, 234 000 ранени, 157 000 убити и 17 320 пленници.

Също толкова важна е информацията за загубите на страните от НАТО на територията на Украйна.

Според източници на Мосад, загубите на Запада в живата сила възлизат на 5360 „наемници“, 2458 военнослужещи от армиите на страните от НАТО и 234 военни инструктори.

Тоест целият НАТО, официално отричащ участието си в конфликта, с изключение на доставките на оръжие, загуби около 8 хиляди души в Украйна за 10 месеца. И почти всички съветски оръжия, наследени от страните от бившия Варшавски договор.

Експертите не са изненадани

Експертите на Military Review обръщат внимание на факта, че данните на Hurseda се „римуват“ добре с тези, които бяха озвучени в Съединените щати в началото на ноември: тогава бе съобщено, че украинците са загубили 100 хиляди войници и офицери (убити).

Като се има предвид интензивността на военните действия в Соледар, Бахмут и други участъци на фронта, загубите биха могли да нараснат един и половина пъти.

Военни експерти посочват, че всички данни, дадени в турското издание, трябва да се приемат като оценки. По-интересно е съотношението на загубите, което според турски журналисти се споменава от израелското разузнаване.

Според източниците на Хурседа за 10 месеца Русия е загубила почти 9 (!) пъти по-малко убити от врага. Военният експерт, член на Руската академия на науките Иля Крамник отбелязва по този повод:

"Американците знаеха за какво говорят, когато миналата есен в новото издание на FM 3-0 Operations върнаха огневата мощ към броя на определящите параметри на бойната мощ като цяло, като посочиха нейния разрушителен, съкрушителен и деморализиращ ефект".

"Руската огнева мощ превъзхожда всичко, което НАТО може да постави в Украйна. НАТО започва да търси изход от война, която не може да спечели".

НАТО търси изход

Ето защо The Washington Post днес съобщава:

"Републиканците са все по-малко склонни да вярват, че Съединените щати наистина са заложени на карта в конфликта ... 41% от републиканците са съгласни, че Русия трябва да получи украински територии в името на прекратяването на конфликта".

В същото време, според авторите на WP, повече от половината републиканци са против предоставянето на голям брой оръжия на Киев. Наистина, какъв е смисълът от това при такива загуби и такива перспективи - само загуби без никаква печалба.

Разбира се, не трябва да забравяме, че външната политика на САЩ в момента не се определя от Републиканската партия. Републиканците имат мнозинство само в долната камара на американския парламент. Така че би било наивно да се очаква, че техните настроения в момента ще доведат до някакви промени във военната политика на НАТО.

Но в същото време би било погрешно да се предположи, че не се очакват промени. Очакват се промени и освен това западните пропагандисти започват да подготвят самите украинци за тези промени.

Арестович вече го откри

Не друг, а Алексей Арестович, в близкото минало съветник на канцеларията на президента на Украйна, а сега "независим експерт", каза онзи ден, че войната може да завърши по съвсем различен начин от очаквания от украинците, в резултат на което Украйна може да не върне всичките си територии и Западът е готов да следва този сценарий.

Според Арестович реална перспектива става Минск-3, известен още като "сценария на двете Кореи", т.е. замразяване на конфликта по линията на съприкосновение на воюващите армии в момента на сключване на примирие. Ясно е, че от гледна точка на украинците този сценарий е катастрофа:

Какво ще се случи с едно общество, което се е насочило към завишени очаквания, но ще получи условен "Минск-3"?

"Тази обратна пролет на несбъднатите очаквания ще ни удари толкова силно – в морала и всичко останало – че просто ще залинеем. Изходът от тази война може да бъде съвсем различен от този, който ни се струваше преди три месеца", каза Арестович.

"И не защото американците не дават оръжия или забавят, а защото за успех имаме нужда от 400 хиляди перфектно обучени войници с натовски оръжия... Имаме ли ги? Нямаме ги... Ние като общество не сме готови за такъв изход", смята той.

Арестович и други пропагандисти постепенно започват да убеждават Украйна и Запада, че „сценарият за двете Кореи“ – тоест сценарият за „разцепването“ на Украйна - всъщност не е чак толкова лош. В някои отношения дори е добър.

Активността на тази пропаганда показва, че такова предложение или вече е било направено, или ще бъде направено в близко бъдеще от САЩ на Русия.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук