Изтребител излезе извън контрол и се заби в жилищна сграда ВИДЕО

Най-малко един човек загина, а други бяха ранени след падане на машината на ВВС на Китай

Изтребител е изгубил контрол и е паднал върху жилищна сграда в Китай, предаде Би Би Си. Самолетът е паднал върху частна сграда в град Сянян

Най-малко един човек загина, а други бяха ранени след падане на изтребител на ВВС на Китай върху жилищна сграда в провинция Хубей, съобщи Централната телевизия на Китай.

Става въпрос за реактивен самолет J-7. Информацията за инцидента е потвърдена и от Би Би Си, предаде Дарик. Уточнява се, че самолетът е изпълнявал учебен полет.

Самолетът е паднал върху частна сграда в град Сянян и частично я е разрушил. Загиналият и пострадалите са местни жители.

Chengdu J-7 е изтребител на Китайската народна република . Той е лицензионна версия на съветския МиГ-21 Микоян-Гуревич и по този начин споделя много прилики с МиГ-21.

Самолетът е въоръжен с ракети „въздух-въздух“ с малък обсег, инфрачервени самонасочващи се и предназначени основно за битки въздух-въздух на малък обсег. Самолетът се използва и за близка въздушна поддръжка.

На 30 март 1962 г. Съветският съюз и Китай подписаха споразумение за трансфер на технологии , отнасящи се до МиГ-21. 

Твърди се, че докато различни комплекти, компоненти, завършени самолети и свързани документи са били доставени на самолетния завод в Шенян, проектната документация е била непълна и китайските дизайнери са положили усилия да проектират самолета сами.

Въпреки че двата самолета са много сходни, областите на разлика включват хидравличните системи и вътрешните горивни устройства. 

Съобщава се, че през март 1964 г. вътрешното производство на J-7 е започнало в авиационната фабрика в Шенян , но поради различни фактори, включително Културната революция, масовото производство е наистина постигнато едва през 80-те години на миналия век.

С времето са разработени множество модели на J-7, включващи подобрения в области като въоръжението, авиониката и дизайна на крилото.

Самолетът се управлява основно от ВВС на Народноосвободителната армия на Китай, но много международни оператори са закупили свои собствени J-7. 

Извън Китай най-големият оператор на J-7 са военновъздушните сили на Пакистан . Няколко нации, включително Зимбабве , Танзания и Шри Ланка , използваха този тип самолети.