Известен турски геолог вещае силно земетресение в Истанбул
Колкото по-дълго продължи затишието в район, толкова по-голямо ще бъде земетресението, смята геологът проф. д-р Овгюн Ахмет Ерджан
Турският геолог проф. д-р Овгюн Ахмет Ерджан обърна внимание на земетресенията, които се случват едно след друго напоследък в Турция, пише "Марица".
Той направи изявление от своя акаунт в платформата X, като подчерта, че трябва да се вземат спешни предпазни мерки на всички нива преди евентуално голямо земетресение в Истанбул или на други места в страната.
„Колкото по-дълго продължи спокойствието в един район, толкова по-голямо ще бъде земетресението. Азиатската част на Турция, която ние наричаме Анатолия, се напрегна и спря сеимичността си от известно време. Сега е на изчакване, допълни той.
За съжаление земетресенията са неизменна реалност за Турция, допълни проф. д-р Ерджан.
В навечерието от годишнината на 6 февруари на двете земетресения от 7,6 по Рихтер с епицентър Кахраманмараш, в Югоизточна Турция ученият припомни, че в района там са отчетени над 4 пъти повече трусове от обикновено и сподели, че в този обширен район вторичните трусове ще продължат, но не се очаква друго смазващо земетресение скоро.
Що се отнася до района на Мраморно море, покрай Истанбул той уточни: „Преди земетресението бушуват малки земетресения, след което има дълбоко затишие. Тогава удря голямо земетресение. Колкото по-дълго трае затишието, толкова по-голямо е земетресението.
За съжаление не могат да се вземат предпазни мерки срещу земетресения всеки ден или няколко години предварително, защото не можем да знаем кога точно ще се се случат.
Има много добри закони и наредби създадени от управляващите, но ако няма пари, няма какво да се прави. Градската трансформация е от най-голямо значение за големите градове като Истанбул. Жилището, в което живеем, и офисите, в които работим, трябва да са земетръсоустойчиви.
Ако богатите се спасяват, кой ще помогне на бедните? В това е проблемът. Държавата трябва да бъде пазител на бедните и бездомните. Трябва да имаме стриктни планове и програми за евакуация.
Необходимо е да се създаде земетръсно обучение на хората, модерното образование на децата е от решаващо значение. В демографски план трябва да се предотврати вътрешната миграция и стихийното разрастване на градовете. В противен случай земетресенията ще продължават да предизвикват смърт.
Използването на науката при строителството на съвременните градове е единственото решение на проблема. Не ни убива земетресението, а некачествените сгради и липсата на организация”, заключи геолога
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук