Как беше отразена победата на Макрон в руските медии
Макрон победи Льо Пен с голяма разлика ("Независимая газета")
"Очевидно е, че изходът от борбата за Елисейския дворец накара Берлин и Брюксел да въздъхнат с облекчение. Програмата за външната политика на Льо Пен не само контрастира с линията на Европейския съюз (ЕС), но също така заплашва да се превърне в стимул за неговото разделяне", пише журналист на изданието.
Авторът подчертава, че главната задача на новия президент е да обърне внимание на натрупването на вътрешни проблеми, един от които е нестабилното състояние на френската икономика. "Опитът на министър в тази област, какъвто има новоизбраният лидер, разбира се, трябва да изиграе своята роля в работата му по новата икономическа политика", отбелязва авторът.
Той припомня, че политическата борба във Франция все още не е завършена. "През юни тази година ще има избори за парламент на Петата република. От резултатите ще зависи как ще бъде построено взаимодействието на новия президент с другите властимащи органи", каза журналистът.
"Ефектът Тръмп" не успя да се добере до Франция ("Известия")
Вестник "Известия" отбеляза, че това изборно състезание във Франция изчисти "западното име" на социологическите проучвания, като им върна изгубеното по време на гласуването на Brexit и изборите в САЩ доверие на населението. По-специално, още преди началото на първия тур на изборите в Петата република, проучването на общественото мнение говореше за победа на кандидата от партия "Напред!" Еманюел Макрон, който, според предварителни данни, ще събере повече от 60% от гласовете.
Авторът на статията не пропуска да спомене мнението на французите, които поддържат републиканеца Франсоа Фийон. "Противно на резултатите, някои експерти смятат, че най-подходящ за президент на Петата република е Франсоа Фийон, чиято програма се съобразява напълно с настоящите политически, социални и икономически промени в страната. Докато победата на Макрон е добре обмислена игра на управляващите елити", се казва в статията на "Известия".
Франция избра по-младия пред по-лошя ("Комерсант")
"По време на изборната кампания през 2017 г. редица гласоподаватели останаха недоволни от кумирите си", пише кореспондентът на вестника в Париж. В статията се описват накратко основните обрати в президентската надпревара и грешките, които струваха много на фаворитите на първия тур от надпреварата, авторът се спира на кандидатурата на претърпялата поражение Льо Пен.
"Крайно неудачното участие в дебатите преди втория тур на изборите показа слабостта на програмата ѝ, което влоши нещата, и слабостта и уязвимостта на самата г-жа Льо Пен. Поражението в изборите сега вероятно ще окаже влияние върху собственото ѝ политическо бъдеще и бъдещето на "Национален фронт", се отбелязва в материала, където Льо Пен е описана като човек, който е загубил сигурна победа.
Победител стана кандидатът, който в началото никой не приемаше на сериозно, подчертава кореспондентът. "Неговата някога слаба страна – смесените леви и десни възгледи и липсата на последователна политическа принадлежност – този път проработи в негова полза, което позволи обединението в движение "Напред!" на политици от левия и десен лагер и обедини социалистически министри и опозиционери – "републиканците", казва авторът.
Марин льо Пен ще стане деветият президент на Петата република ("Взгляд")
На друго мнение е авторът на публикация в изданието "Взгляд", където кандидатът на "Националния фронт" се смята за най-популярния политик във Франция през последните няколко години. В материала описват съперника ѝ като "отглеждан специално за тези избори кандидат".
"Макрон първоначално беше протеже на еврофилската и наднационална част на естаблишмента, глобализиран кандидат – но във втория тур се превърна просто в още един кандидат на френския елит. Той бе подкрепен дори от Фийон – защото те са хора на системата. Но Льо Пен – антисистемен кандидат, когото могат да си позволят да подкрепят само представители на контраелита, тези, които оспорват цялата установена система за власт", се казва в статията, която е публикувана преди обявяването на резултатите от втория кръг.
Авторът на статията признава, че Макрон има по-голям шанс да спечели през 2017 г., но прогнозира за Льо Пен около 45% от гласовете на втория тур и да спечели следващите избори "без значение кой ще е съперникът ѝ тогава – Макрон или някой друг".
По негово мнение Макрон рискува да оспори титлата на Оланд за най-непопулярен президент на републиката.
Успешното поражение на Льо Пен, което е в наша полза ("На линия")
"От самото начало предупреждавахме, че на сегашните френски избори няма да има победа в стил "черен лебед" и поради това на нашите страници няма да намерите словосъчетанието "победата на Льо Пен", с което някои руски експерти, незнайно защо, бомбардираха своите читатели", пише авторът на статията в изданието "На линия".
"Черният лебед" не се остави да бъде победен, а Льо Пен и нейната партия майсторски се качиха на следващото стъпало по пътя нагоре, пише журналистът.
Авторът изтъква факта, че Льо Пен събира два и половина повече гласове за партията си, отколкото баща ѝ през 2002 година.
В светлината на това не изглежда справедливо поражението на Льо Пен да се тълкува като провал, а като второ място с добър изглед за нарастването на популярността, пише "На линия".
Неизбежният Макрон ("Ведомости")
"Ако такива радикални решения и личности, като Марин Льо Пен, тъй като тя се кълне във вярност към идеалите на голистката република, дойдат на власт във Франция, то те са само резултат от кризата, но не и средство за решаването ѝ. Слава на Бога, че през пролетта на 2017 г. Франция не успяха да я споходят шока и стреса, сходни на събитията от 1957-1958 г., когато от огъня на алжирската война и фактически гражданската война всъщност се роди Петата република", се казва в статия на "Ведомости", написана от политическия анализатор Тимофей Бордачов.
Болшинството на френските избори са предпочели кандидат, който представлява основните принципи на Петата република – квалифицирано елитно управление и ангажираност към европейската интеграция, пише журналистът.
"За Макрон гласуваха предимно онези, които искат спешни и закъснели реформи на икономическата и социалната система, частично и непосредствено преразглеждане на най-скъпата в Европа система за социално осигуряване, което прави страната почти напълно неконкурентоспособна. В същото време е необходимо да се запазят съществуващите постижения. <...> Изборът на по-голямата част от френските гласоподаватели е очевиден – идването на власт на Марин Льо Пен ще доведе до политическа експлозия на национално и на европейско ниво", това са част от идеите, които се съдържат в статията на "Ведомости".
Източник: Руски дневник