Как Бил Гейтс се превърна в 4-тия най-богат човек на планетата
Вижте кратка биографична справка за милиардера
По повод съобщението за развода на Бил и Мелинда Гейтс световните агенции припомниха кратка биографична справка за милиардера.
Бил Гейтс е роден на 28 октомври 1955 г. в Сиатъл в буржоазно семейство. Открива информатиката, когато постъпва в частно училище в града. На 13 години създава първите си софтуери. Първите си програми пише на езика за програмиране бейсик. На 17 години се асоциира с приятеля си Пол Алън, за да създадат първа фирма - Траф-о-Дейта, която анализира данни за пътното движение. Гейтс наема няколко съученици, за да събират данните.
Франс Прес пише, че през 1973 г. влиза в Харвардския университет, но две години по-късно го зарязва и основава с Пол Алън собствена компания. Датата е 4 април 1975, а компанията е Майкрософт.
Двамата младежи купуват операционен софтуер, с който се задейства компютър и го модифицират, като го кръщават Ем Ес-Дос (MS-DOS - Microsoft Disk Operating System), а после го предлагат на гиганта в сектора Ай Би Ем. Запазват правата на интелектуална собственост и това им осигурява богатството. Компанията не иска ексклузивни права над продукта и им позволява на инсталират софтуера на компютри на нейни конкуренти.
Днес операционната система, прекръстена на Уиндоус, задейства повечето компютри по света.
Майкрософт излиза на борсата през 1986 г., а днес е оценявана на около 1,89 трилиона долара, като по този показател е на второ място в света след Епъл.
За Бил Гейтс се твърди, че е свръхвзискателен с екипите си и не се колебае да прибягва до маневри, за да отстранява конкуренцията.
През 2000 г. той се отказва от ръководството на Майкрософт и същата година създава със съпругата си благотворителна фондация. Напуска всички изпълнителни функции в Майкрософт през 2008 г., а през март 2020 г. напуска мястото си в административния съвет на групата.
В даден момент е първи по богатство в света, но после е изместен до четвърто място, когато други компании също придобиват голяма роля.
В последните години заедно с приятеля си Уорън Бъфет, известен с пестеливостта си, Бил Гейтс решава да даде половината от богатството си приживе за благотворителни каузи и убеждава 92 милиардери в САЩ да направят същото.
Фондация Гейтс инвестира средства във ваксинационни кампании в бедни страни, в борбата срещу маларията, туберкулозата, полиомелита и СПИН. Тя отделя средства и в подкрепа на земеделието в най-бедните страни и в последно време се е включила и в борбата срещу климатичните промени.
Агенция Ройтерс пък припомня, че през 2013 г.
Мелинда Гейтс е поискала да се включи в написването на годишното послание за дейността на фондацията и се е стигнало до разгорещена препирня с Бил, който смятал, че досегашния модел на писане на посланието трябва да се спазва. През 2015 г. най-после двамата подписват заедно посланието.
За това Мелинда разказва в автобиографичната си книга, появила се преди две години. Ройтерс добавя, че разделянето на семейство Гейтс последва дългия път на Мелинда за излизане от сянката на Бил.