Как Боинг-787 стана свръхзвуков самолет (ВИДЕО)
Изглежда, че това просто не може да се случи, защото в съвременната гражданска авиация няма нито един свръхзвуков самолет. Два вида подобни самолети от миналия век - европейският "Конкорд" и съветският ТУ-144 отдавна са изчезнали като неперспективни, които не отговарят на основните изисквания на въздушния транспорт - надеждност и реални цени на билетите. Как изведнъж Боинг-787 стана свръхзвуков? Световната сензация ли е? Оказва се, че няма сензация, въпреки че по време на редовния полет Лос Анджелис-Лондон, самолетът на Virgin Atlantic е развил скорост до 1289 километра в час при максимално възможни 956 километра.
Тук няма чудо, самолетът е влязъл в силен вятърен поток, а огромната му скорост в този случай е забелязана само по отношение на повърхността на планетата, въпреки че реалната скорост - по отношение на въздуха - остава в нормалните граници. Въпреки такава метаморфоза, която не направи от Boeing-787 свръхзвуков самолет , вятърът все още помагал да се пести гориво и да се съкрати времето за полет през Атлантическия океан, а самите пътници все едно са използвали услугите на "Конкорд", без да харчат повече за билет. Такова „малко чудо“, макар и рядко, се случва, а става по-лошо, когато вятърът, напротив, намалява скоростта на самолета и го принуждава да отделя повече време и повече гориво за полета. Но нищо не можеш да направиш...
Между другото, дизайнерите на въздухоплавателни средства не се отказват от надеждата да създадат свръхзвуков пътнически самолет, още повече, той да бъде едновременно тих, икономичен и надежден. Изглежда, че през този век един такъв самолет със сигурност ще се появи, и то съвсем скоро. Въпросът е: кой ще бъде първият в този бизнес? Някои анализатори смятат, че Китай може да завладее първенството, въпреки че това не е факт все още.
Превод: БЛИЦ