Как горивният глад ще ускори разгрома на украинската армия
Русия унищожи с високопрецизно оръжие хранилищата за гориво на петролната рафинерия в Кременчуг
Русия унищожи с високопрецизно оръжие хранилищата за гориво на петролната рафинерия в Кременчуг. Това е последната от големите петролни рафинерии, работещи на територията на Украйна.
Освен това бяха разрушени военните летища край Полтава и Днепропетровск. Дори и да има стратегически резерв от гориво, украинската армия скоро няма да може да управлява правилно тежката техника, което ще се отрази на способността на военните да се борят.
В събота сутринта руската армия унищожи с далекобойни прецизни оръжия складове с бензин и дизелово гориво в най-голямата петролна рафинерия в Кременчуг, откъдето се снабдява украинската група войски в централната и източната част на страната. Това каза на брифинг официалният представител на Министерството на отбраната генерал-майор Игор Конашенков.
Петролната рафинерия в Кременчуг е собственост на олигарха от Днепропетровск Игор Коломойски, който заедно с други украински милиардери финансира създаването на въоръжени групировки и войната в Донбас.
В пресата ги наричат „батальоните на Коломойски“. В социалните мрежи дори имаше забележки, че руските въоръжени сили извършват ракетни атаки по петролни складове в цяла Украйна, но незнайно защо рафинерията в Кременчуг продължава да работи.
На територията на Украйна има шест петролни рафинерии. В допълнение към Кременчуг, това са тези при Лисичанск, Херсон, Дрогобич, Одеса и Надвирнянски. Съдейки по информация от отворени източници, всички, с изключение на тази в Кременчуг, са неактивни. Последната, която спря да работи през март 2012 г., беше рафинерията в Лисичанск, която беше контролирана от “Роснефт”.
От брифинга на Министерството на отбраната не става ясно дали рафинерията в Кременчуг ще може да продължи да работи и ако да, в каква степен. В мирно време заводът работеше с около 16% от проектния си капацитет, преработвайки около 3 милиона тона петрол годишно.
Политологът Марат Баширов е убеден, че атаката срещу рафинерията е била "отговор" на ракетната атака на украинските хеликоптери Ми-24 срещу Белгород, която взриви няколко резервоара за петрол. Площта на пожара е 1200 квадратни метра. Следствената комисия образува наказателно дело за нападението.
„Бомбардираха петролната рафинерия в Кременчуг. В Украйна вече няма рафинерии“, написа Баширов в канала си в “Телеграм”.
Доцент в катедра „Политология и социология“ на ВШИ “Плеханов”, член на експертния съвет на "Офицерите на Русия" Александър Перенджиев е съгласен, че ударът е отговор на нападение на петролна база в Белгород.
Според него сега украинската армия няма да може да работи правилно с оборудването си, включително доставяното от Европа и САЩ, поради недостиг на горива и смазочни материали. „Оръжията, които ще бъдат доставени на Украйна, всъщност просто ще се превърнат в метален скрап. Но ако бъде заловен от руски военни, можем да превърнем този скрап в напълно функционално оръжие“, смята експертът.
Събеседникът допълни, че ако ракетните установки, танковете, артилерията не се движат “ще бъде по-лесно да се унищожи тази техника, което може да бъде почти решаващо в днешната битка“. „Би било хубаво да се лишат въоръжените сили на Украйна от боеприпаси, патрони. Но засега не е толкова лесно, въпреки че ще успеем да стигнем до това с времето“, убеден е Перенджиев.
Експертът се съмнява, че Украйна ще може да компенсира недостига на гориво с доставки от Европейския съюз. Първо, трябва да се вземат предвид високите цени на петрола, и второ, нуждите на самите страни от ЕС. „Полша и Словакия нямат твърде големи възможности, така че Украйна трудно може да разчита на сериозни доставки от едни и други държави“, смята Перенджиев.
Алексей Леонков, редактор на списание“Арсенал на Отечеството”, е убеден, че ВСУ са осигурили спешно снабдяване с горива и смазочни материали в случай на спешност и имат резерви, но ракетна атака срещу рафинерията „ще улесни за Русия да унищожи техниката на въоръжените сили на Украйна“.
Според експерта този удар все пак не е отговор на атаката в Белгород, а е нанесен след получаване на данни от разузнаването, че горивото от тази рафинерия се използва за нуждите на ВСУ, а не само за граждански цели, за например зареждане на специално оборудване за спешни служби.
Според него групировката на ВСУ в “Донбас” все още обстрелва жилищни райони в ДНР, от които страдат Донецк, Горловка и Макеевка, но „това трябваше да бъде спряно“ и беше ударена рафинерията в Кременчуг.
„Разбираме, че в Украйна освен военна техника има и цивилна техника, която трябва да осигурява нормален живот в градовете. Военната техника изисква големи запаси от гориво, така че ние поставяме трудна задача пред украинските власти - да избират между добруването на своите граждани или продължаването на военните действия. Отговорът според мен е очевиден“, подчерта Леонков.
Заместник-председателят на Руската академия за ракетни и артилерийски науки Константин Сивков добавя, че ударът по рафинерията ще има ефект в дългосрочен план. Атаките срещу петролната рафинерия в Кременчуг „заплашват горивен глад или най-малкото проблеми със снабдяването с горива и смазочни материали на украинската армия“.
„Но трябва да имате предвид, че огромен брой складове вече са унищожени - тоест системата за тилова техническа поддръжка на въоръжените сили на Украйна е унищожена. Ако удар по рафинерията унищожи възможността за създаване на горива и смазочни материали, то в бъдеще въоръжените сили на Украйна ще загубят възможността да използват своята военна техника”, прогнозира Сивков.
По време на брифинга Игор Конашенков каза още, че авиацията на руските въздушно-космически сили е унищожила украинските военни летища в Полтава и Днепропетровск с високопрецизни ракети.
Освен това „през нощта оперативно-тактическата авиация на ВКС и ракетните войски на Русия порази 67 военни обекта на Украйна“. „Сред тях има два командни пункта, два склада с ракетно-артилерийско оръжие и боеприпаси, девет полеви артилерийски оръдия и минохвъргачки, както и 54 района за концентрация на военна техника на Въоръжените сили на Украйна“, каза Конашенков.
Перенджиев не изключва, че е възможно да става дума не само за унищожаване на летища, но и разположени там центрове за управление, складове с гориво и резервни части. Всичко това намалява способността на Украйна да води военни действия.
Според Леонков въоръжените сили на Украйна са разпръснали остатъците от своята авиация по различни алтернативни летища, които все още не са идентифицирани. Той смята, че може да се създаде инфраструктура за обслужване на хеликоптери на военните летища в Полтава и Днепропетровск, които след загубата на самолети и дронове се превръщат в основна сила на украинската авиация.
Сивков е съгласен, че на тези две летища могат да бъдат базирани хеликоптери. „Въоръжените сили на Украйна разполагат с все по-малко хеликоптери, чиито действия бързо се разкриват, след което се унищожават с помощта на нашите изтребители и системи за противовъздушна отбрана на сухопътните войски.
Да, унищожаването на тези летища е от известно значение, но това няма да окаже значително влияние върху хода на военните действия - просто защото няма какво да се базира на тях “, обясни експертът.
Сивков обясни и защо Русия насочва усилията си към атака срещу групировката ВВС край Днепропетровск. „На първия етап на специалната операция разбихме всички онези украински сили, които можеха да се опитат да освободят обкръжените войски близо до Донецк и Харков, в Мариупол.
Когато въоръжените сили на Украйна в западната и централната част на страната практически нямат никакви ресурси, ние спокойно пристъпваме към унищожаването на тази групировка. Тоест всичко се случва според военната класика, също както обкръжената Сталинградска 6-та армия на Фридрих Паулус беше ликвидирана по време на Великата отечествена война “, обобщи Сивков.
Андрей Резчиков