Как реагира светът на кризата в Испания?
Испанското правителство предприе действия за налагане на пряко управление на Каталуния, което лишава областта от нейната автономия, след като каталунският парламент обяви независимост, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че макар обявяването на независимост от Каталуния да изглежда обречен ход, действията и на двете страни извеждат най-сериозната политическа криза в Испания от 40 години на ново и може би опасно ниво.
Испанският министър-председател Мариано Рахой призова за спокойствие и каза, че в Каталуния ще бъде възстановено върховенството на закона. Над 2000 поддръжници на независимостта се събраха пред каталунския парламент в Барселона, като скандираха "Свобода" на каталунски и пяха традиционни песни. Конституционният съд на Испания започна процедура срещу решението за обявяване на независимостта на Каталуния, съобщи Ройтерс. Генералният прокурор възнамерява да повдигне обвинения в бунт срещу отговорните за гласуването в подкрепа на обявяването на независимост на Каталуния. Това може да стане още в понеделник, предаде Асошиейтед прес.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че гласуването за независимост не променя нищо и Европейският съюз ще поддържа отношения само с централното правителство в Мадрид.
"Никой в Европейския съюз няма да признае" обявената от каталунския парламент независимост на испанската автономна област, заяви председателят на Европейския парламент Антонио Таяни, цитиран от ДПА.
Таяни коментира, че декларацията за независимост "противоречи на върховенството на закона, испанската конституция и автономния статут на Каталуния, които са част от правния ред на Европейския съюз".
Държавният департамент на САЩ заяви, че Каталуния е "неразделна част от Испания" и че подкрепя усилията на испанското правителство да запази страната "силна и единна", предаде Асошиейтед прес. Говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт посочи, че двете съюзнички в НАТО "си сътрудничат тясно, за да дадем тласък на нашите общи приоритети в областта на сигурността и икономиката".
Същевременно официален представител на НАТО каза, че Испания остава важен член на алианса, а Каталуния е вътрешен въпрос, който трябва да бъде решен в рамките на институционалната рамка на Испания, предаде Ройтерс. "Испания е ангажиран съюзник, който има съществен принос за нашата обща сигурност. Каталуния е вътрешен въпрос, който трябва да бъде решен в рамките на конституционния ред на Испания", посочи цитираният представител на НАТО.
Британското правителство обяви, че няма да признае едностранно обявената независимост на Каталуния и изрази надежда, че единството на Испания ще бъде запазено. "Обединеното кралство не признава и няма да признае едностранната декларация за независимост от каталунския регионален парламент", се казва в изявлението на говорител на "Даунинг стрийт" 10. Той припомня, че решението на депутатите в Барселона се основава на референдум, обявен за незаконен от испански съдилища.
Френският президент Еманюел Макрон увери испанския премиер Мариано Рахой в своята "пълна подкрепа" в усилията му да направи така, че да бъде спазено върховенството на закона след обявяването на независимостта на Каталуния.
"Имам един събеседник в Испания, това е премиерът Мариано Рахой... Има правова държава в Испания, с конституционни правила. (Рахой) иска те да бъдат спазвани и той има пълната ми подкрепа", заяви Макрон по време на посещение във Френска Гвиана, отвъдморска територия на страната в Южна Америка.
Германия също заяви, че не признава независимостта на Каталуния, предаде Франс прес, като се позова на говорителя на канцлера Ангела Меркел Щефен Зайберт.
"Германското правителство следи влошаването на ситуацията в Каталуния с безпокойство. Суверенитетът и териториалната цялост на Испания са и остават ненарушими", подчерта Зайберт в Туитър. Той даде да се разбере, че германското правителство "не признава едно такова обявяване на независимост".
Обявяването на независимост на Каталуния е "много сериозен акт отвъд рамките на закона", който Италия "не признава и няма да признае". Това заяви италианският външен министър Анджелино Алфано по повод решението на регионалния парламент в Барселона, предаде ДПА.
По думите му сега е необходим диалог, която да предпази населението от "ескалация на напрежението, съвсем неприсъщо на единна и силна европейска страна като Испания".
Премиерът на Белгия Шарл Мишел призова днес властите в Мадрид и Барселона към диалог след решението на парламента на Каталуния да обяви независимост на испанската област, предаде ДПА. "Една политическа криза може да бъде решена само чрез диалог", написа Мишел в "Туитър". "Призоваваме за мирно решение при спазване на националния и международния ред", добави той.