Как руският “Циркон” ще промени баланса на силите в Тихия океан

„Калибър“ два пъти превъзхожда американския “Харпун” по обхват (600 км срещу 280) и е три пъти по-бърз: 3 пъти скоростта на звука срещу 0,85

До края на годината ще се проведе поредното изпитание на руската ракета "Циркон". Само съобщенията за предстоящото приемане на хиперзвукова ракета от руския флот оказаха значително влияние върху баланса на силите в различни части на света.

По-специално, на много хиляди километри от Бяло море, където ще се проведат изпитанията - в Азиатско-Тихоокеанския регион. Какво ще се случи, когато Циркон стане реалност от перспектива? Ето какво.

Повечето руски кораби и подводници ще могат да използват новите оръжия - с универсални пускови установки за “Калибър”, “Оникс” и “Циркон” стандартно се оборудват както малки корвети и фрегати, така и атомни крайцери и подводници, пише "Поглед инфо".

Модернизацията с “Циркон” на големия кораб за борба срещу подводници “Маршал Шапошников” и ядрената подводница “Иркутск” на Тихоокеанския флот показва, че хиперзвукови оръжия ще бъдат разположени и в Далечния Изток, регион, който става все по-важен на фона на нарастващата конфронтация между САЩ и Китай ,

За Балтийския и Черноморския флот ракетите с обхват от хиляда километра са безполезни - в малките вътрешни морета те просто няма къде да летят. Но в Тихия океан свръхзвуковите и хиперзвуковите ракети имат пространство.

„Калибър“ два пъти превъзхожда американския “Харпун” по обхват (600 км срещу 280) и е три пъти по-бърз: 3 пъти скоростта на звука срещу 0,85.

Такава скорост на полета поставя под съмнение възможността за прихващане на „Калибър“ със системата за противовъздушна отбрана “Иджис”, разположена на корабите на американския флот. От „Циркон“ с деветте му Маха и обхват на поражение от 1000 километра защита изобщо не съществува.

Може би Тихият океан ще се превърне в приоритет за разполагането на “Циркон”, пише MilitaryWatchMagazine.

Авиационните ракети “Кинжал” и “Циркон” ще се превърнат в "абсолютно оръжие" на Русия, което ще ѝ позволи да засили влиянието си в региона и да даде нов тласък на съвместните усилия на КНР и Руската федерация да ликвидират глобалното морско господство на САЩ.

Фактът, че страните започнаха съвместни въздушни патрули в региона, е само една илюстрация на това сътрудничество. Друг пример е обмяната на стартови кодове за стратегически системи за ПВО.

“Циркон” може да стане трети, твърдят американските експерти. Придобиването от Китай на нужните му противокорабни ракети е напълно възможно: или чрез продажба на руски продукти, или - най-вероятно - чрез трансфер на технологии, необходими за тяхното производство. Така КНР може да направи своята перспективна ракета YJ-XX хиперзвукова.

Ако приемем, че китайският разрушител тип 055, носещ повече крилати ракети от всеки друг в света, ще има на борда си “Циркон” или техния местен еквивалент, ВМС на Народоосвободителната армия на Китай ще имат решаващо предимство пред флотите на САЩ, Япония и НАТО, да не говорим за други.

Това ще бъде сериозен проблем за Америка и нейните съюзници, като се има предвид, че Китай може да си позволи да разположи неограничено количество скъпи хиперзвукови ракети.

Превод: В.Сергеев