Как тази страна се превърна в ключов износител на пшеница?

Глобалното поскъпване на селскостопанските стоки дава на индийските производители рядък и печеливш шанс за износ

За първи от над десетилетие индийските фермери продават новата си реколта от пшеница на частни търговци вместо на държавния склад.

Глобалното поскъпване на селскостопанските стоки дава на индийските производители рядък и печеливш шанс за износ, съобщава Ройтерс.

Силното търсене след нахлуването на Русия в Украйна означава, че производителите получават високи цени за своите стоки, като същевременно облекчават натиска върху държавната агенция за доставки на зърно, която трупа огромни дългове като купувач от последна инстанция.

Освен това пазарният бум настъпва в момент, когато индийските фермери прибират рекордна реколта от пшеница. Сега те имат рядката възможност да продават зърното точно когато световните цени се намират близо до историческите си върхове.

Нарастващият износ на пшеница от Индия помага на производителите да получат далеч по-добра възвръщаемост, отколкото в предходните години.

Преди 50-процентовия скок на глобалните цени на пшеницата Индия имаше проблеми с износа на зърно заради задължителните покупки на държавните складове. Те бяха въведени, за да успокоят мощното фермерско лоби, но в същото време превърнаха индийската пшеница в една от най-скъпите в света.

Но рядката комбинация от високи международни цени, последователни рекордни реколти, по-слаба рупия спрямо долара и подобрена вътрешна логистика направиха доставките от Индия привлекателни.

За международните пазари на пшеница продажбите на Индия помагат да се компенсира недостигът на доставки, предизвикан от сътресенията в Черноморския регион, слабата реколта в Канада и понижаването на качеството на пшеницата в Австралия.

За индийските власти силното търсене от частни производители на цени от над 262 долара за тон означава, че държавните покупки на пшеница се очаква да спаднат драстично за първи път от десетилетия.

По-ниските държавни покупки, от своя страна, означават големи икономии заа бюджета. Миналата година Индия похарчи 856 милиарда рупии (11.2 милиарда долара), закупувайки рекордните 43.34 милиона тона пшеница от фермерите. Държавните хранилища бяха запълнени до краен предел, а националният дълг нарасна значително.

Тазгодишните покупки на държавните складове може да паднат под 30 милиона тона, което означава, че по-малко държавен капитал ще бъде обвързан със закупуването и съхранението на зърнени култури.

Индийските търговци подписват сделки за износ на пшеница на цени между 330 и 335 долара за тон. Това е с близо 50 долара за тон по-евтино от конкурентните доставчици, тъй като ръстът на световните цени и големите излишъци в страната индийските доставчици имат възможност да предлагат отстъпки, но въпреки това цените да са много над тези, предлагани от държавата.

След вълната от експортни сделки, подписани през февруари и март, доставките на пшеница от Индия достигнаха рекордните 7.85 милиона тона през фискалната година до март - с 275% повече от предходната година.

Износът може да скочи до 12 милиона тона през фискалната 2022-23 г., смятат търговците, цитирани от Ройтерс.

За първи път водещият глобален вносител на пшеница Египет закупи зърно от Индия, което е помогнало на страната да си създаде репутация като доставчик от най-високо ниво.

Широкото разпространение на по-висококачествени семена е в основата на по-високото качество на индийската пшеница. Въведени през последното десетилетие, 10-те най-добри сорта пшеница представляват повече от 70% от приблизително 31.5 милиона хектара, засадени с пшеница в Индия през последния сезон, по данни на Индийския институт за изследване на пшеницата и ечемика.

Наред с подобрените селскостопански практики и по-добрата механизация, по-добрите семена трансформират пазара на пшеница в Индия от предимно нискокачествени фуражни сортове в такива, използвани в производството на пица, паста и първокласни хлебни продукти.

Правителството в Индия прогнозира, че тазгодишното производство на пшеница ще достигне рекордните 111.32 милиона тона.