Какво представляват най-новите ракети със свръхголям обсег за Су-57
С по-малък размер, ракетата има сравним обсег с тези продукти, които се използват в авиацията за далечни разстояния на стратегическите бомбардировачи Ту-95МС и Ту-160
Според съобщения на руските държавни медии от 31 октомври единствената ескадрила изтребители от пето поколение на руските ВВС Су-57 е получила крилата ракета със свръхголям обсег.
Съобщава се, че ракетата е създадена на базата на Х-101/102, с които разполагат руските стратегически бомбардировачи Ту-22М, Ту-95 и Ту-160. Те са влезли в експлоатация в средата на 2010 г. и имат обсег от около 3500 км, много висока точност и могат да избягват радарите, пише The Military Watch Magazine в материал, представен от "Фокус“.
Източник в държавните медии съобщи следното за интегрирането на новата ракета:
"С по-малък размер, ракетата има сравним обсег с тези продукти, които се използват в авиацията за далечни разстояния на стратегическите бомбардировачи Ту-95МС и Ту-160". Разработчиците са успели да постигнат значително намаляване на размерите на новите снаряди "благодарение на идеално модифицирания дизайн на сгъваемото крило и вътрешното оформление, както и използването на нов малогабаритен обходен турбореактивен двигател“, уточнява източникът.
X-101/102 е разработен за големи самолети и дори оръжейните отделения на междуконтиненталния стратегически бомбардировач Ту-95 се оказаха твърде малки: ракетата беше монтирана на външна подвеска.
Смяташе се, че само ударният изтребител Су-34, най-тежкият в своя клас в света, може да ги носи. За да оборудва Су-57 с тях, ракетите трябваше не само да бъдат значително по-леки, но и да бъдат поставени във вътрешни отделения: изтребителят не може да носи ракети външно, тъй като това би довело до загуба на стелт.
Въпреки че западните анализатори първоначално критикуваха Су-57 за ниското ниво на характеристики на откриване, тези преценки бяха направени въз основа на наблюдения на прототипите. Серийните модели демонстрират качество, което значително намалява радарното напречно сечение.
Не само, че ниската радарна отразяваща способност на Су-57 е оптимална за носене на стратегическа крилата ракета със свръхдалечен обсег, но собственият обсег на изтребителя също е изключително голям - поне два пъти по-голям от този на американския му конкурент F-35.
С него могат да се мерят само Су-34 и китайският J-20. Това ще увеличи обсега на снарядите и ще позволи ракетни удари далеч отвъд границите на Русия, било то над Арктика или над Тихия океан.
Су-57 има най-широката гама оръжия сред всички изтребители от своето поколение. Друго предимство е, че той се използва в битка много по-широко от своите аналози. Самолетите са участвали активно в операции в Украйна, натрупали напълно уникален боен опит срещу държавни противници, включително удари по наземни цели, потискане на противовъздушната отбрана и, според някои доклади, бойни действия.
Неговият основен боеприпас въздух-земя, Х-509МК2, е бил тестван в бойни действия както в Сирия върху прототипи, така и в Украйна върху производствени модели в активна експлоатация.
Има обхват от 300 км и също така се побира във вътрешни отделения. Разработването на ракета с много по-голям обсег, която също може да бъде подложена на бойни изпитания в Украйна, потенциално ще позволи на Су-57 да изпълняват както стратегически, така и тактически ударни функции (включително нанасяне на ядрени удари по отдалечени цели) и частично да замени флота от бомбардировачи Ту -22M3, средствата за модернизация на които вече са значително намалени.
Су-57 имаше значително предимство в обхвата на поразяване във въздушен бой пред другите изтребители от своето поколение дори преди разработването на новата крилата ракета - благодарение на ракетата въздух-въздух Р-37М.
Модификация на Р-37М, по-подходяща за поставяне в корпуса, е в напреднал етап на разработка. Съобщава се, че оригиналната ракета е била използвана в битки над Украйна.
По този начин руският отбранителен сектор подчерта важността на оръжията със свръхдалечен обсег, които помагат да се компенсират недостатъците на изтребителя в сравнение с американските и китайските конкуренти в други области - особено авиониката.
При удвояване на производството на Су-57 през 2023 г., първата пълноценна единица от 24 самолета се очаква да бъде формирана в началото на 2024 г. За сравнение, в началото на 2023 г. имаше само 10 налични самолета. Разширяването на мисиите, достъпни за изтребителя, може да улесни увеличаването на производството и да му позволи да замени повече различни типове самолети - не само съветските изтребители Су-27 и МиГ-29, но потенциално редица бомбардировачи и прехващачи.
Трябва да се отбележи, че Х-101/102 не е единствената ракета, която първоначално е била разработена за транспортиране на външната подвеска на бомбардировачи, но по-късно е получила миниатюрна версия за вътрешно транспортиране вече на Су-57. В началото на 2020 г. беше съобщено, че миниатюрна версия на балистичната ракета Х-47М2 "Кинжал“ е достигнала етапа на прототип, след което трябва да започнат летателни изпитания.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук