Какво разказва филмът на Оливър Стоун "Украйна в огън"? Посочва виновниците за Майдана (ВИДЕО)
В Украйна вече се правят стъпки за забрана на филма
Руската телевизия излъчи документалния филм на Оливър Стоун "Украйна в огън", в който авторът посочва виновниците за украинския Евромайдан. Документалният филм "Украйна в огън" на американския режисьор Оливър Стоун бе качен на 21 ноември в YouTube и същия ден бе показан по общоруския телевизионен канал Рен ТВ.
Стоун, който отдавна работи на територията на политическото кино, разказва какво в действителност, според него, е предизвикало украинския Евромайдан. Сред интервюираните са избягалият президент на Украйна Виктор Янукович, президентът на Русия Владимир Путин, а също и бившият министър на вътрешните работи на Украйна Виталий Захарченко.
Два дена преди премиерното излъчване в мрежата се появи петицията на украинеца Андрей Незваний лентата да бъде забранена, защото фактите във филма били "изопачени" и той може "да предизвика масови вълнения в Украйна".
ЦРУ е помагало на украинските националисти
В лентата се разказва как ЦРУ, още от 1946 година, активно е сътрудничело с украинските националистически организации срещу СССР, използвайки ги за контраразузнаване. За това свидетелстват разсекретени неотдавна документи на ЦРУ.
Националистите "само към края на 1941 година са унищожили от 150 000 до 200 000 евреи на територията на Украйна, окупирана от Германия", но последвалият "силен съюз" им позволил след Втората световна война да избягат в Европа, където ЦРУ им помогнало да се скрият. Например Микола Лебед, човекът, отговорен за масовите убийства във Волин, е бил прехвърлен в САЩ, където починал през 1998 година, без да бъде изправен пред съда за военните си престъпления, се твърди във филма.
Само че сътрудничеството на американските органи с националистите не приключва с това.
Зад цветната революция от 2004 година стоят САЩ
През 2004 година Украйна се превърна в бойно поле между Русия и Запада. Тогава победи проруският кандидат Виктор Янукович, но прозападният Виктор Юшченко, чиято съпруга е бивш служител на Държавния департамент на САЩ в администрацията на Роналд Рейгън, напомня глас зад кадър, все пак получи президентския пост за сметка на мирен протест, който бе инспириран отвън.
След това правителството на Юшченко провали реформите и проекта "демокрация", затъвайки в задкулисни игри.
Русия не искаше да плаща за европейския избор на Украйна
Следващият президент на Украйна все пак стана Виктор Янукович, но преговорите с ЕС не му вървяха.
"Ние разчитахме на Международния валутен фонд (МВФ)... Само че една година ни предлагаха неприемливи за нас варианти... Остана Русия. Русия ни каза: "Ние сме готови да работим с вас като с партньори, ако вие отчетете нашите интереси", казва Янукович.
В отговор Русия въведе ограничения в търговията с Украйна, но само защото при интеграция с ЕС "Евросъюзът все едно влиза с всички свои стоки на територията ни без всякакви преговори".
"Ние казахме, разбира се, ако Украйна е решила да постъпи така, то това е нейният избор и ние уважаваме този избор, но не сме длъжни да плащаме за този избор", коментира Путин.
Евромайданът също бе финансиран от САЩ
Захарченко разказал на Стоун, че са знаели, че протестите са се готвели за 2015 година. Само че спирането на интеграцията с ЕС ускорило процеса. Обществени организации, финансирани бандитски групи, журналисти, живеещи от американски пари, и създадените точно преди Евромайдана новинарски телевизионни канали, изиграли важна роля.
Заповедта митингуващите да бъдат разпръснати със сила дал ръководителят на президентската администрация Сергей Льовочкин, под предлог че на площада трябва да се монтира елха. "Удивително съвпадение, но господин Льовочкин е близък приятел на много американски политици", веднага се уточнява във филма и се появява снимка на официалния представител на Държавния департамент Виктория Нюланд.
В този съдбоносен момент на площада по същото време, по което идва полицията, навлизат и крайно десни активисти, които започват да хвърлят камъни и да палят факли.
На въпроса на Стоун дали "Янукович е усетил ръката на САЩ", бившият президент посочва, че по това време са пристигали много делегации, но те заставали на страната на митингуващите и така задълбочили конфликта: "Когато митингуващи завземат правителствени сгради, вие ми кажете, това допустимо ли е? Да дойде посланикът на Украйна при митингуващи във Фъргюсън и да им раздаде сладкиши или да обвинява американските полицаи?.. А защо към Украйна имаше такова отношение?".
Източник: Руски дневник