Какво става?! Масови разстрели в тази голяма държава
Главният прокурор на Перу Патриша Бенавидес обвини Кастило в корупция и създаването на престъпна банда
В Перу (население 33 милиона) масовите протести набират скорост с искане за незабавна оставка на действащия президент Дина Болуарте. Хиляди хора от цялата страна се стичат в Лима с искане за освобождаване от ареста на законно избрания президент Педро Кастило, оставка на конгреса (парламента) и провеждане на предсрочни избори.
Лидерите на движението и социалните организации, особено от отдалечените департаменти (Арекипа, Пуно, Андауайлас), призоваха за „протестна мобилизация в Лима“.
Те възнамеряват да повторят "Похода на четирите суйо" ( suyo - четири исторически региона на империята на инките), когато хиляди перуанци се събраха в Лима от четирите краища на Перу за тридневен протест през юли 2000 г. срещу тогавашния президент на Перу, Алберто Фухимори. Масовите протести завършиха с оставката на президента.
Сега протестиращите настояват не само за оставката на Дина Болуарте, назначена от Конгреса, но и за разпускане на парламента, в който мнозинството принадлежи на десните партии, по-специално партията на Народната сила на Кейко Фухимори (дъщеря на Алберто Фухимори) и предсрочни избори.
Миналия юни Педро Кастило, от лявата Партия на Свободно Перу и бивш лидер на стачката на селските учители, стана първият ляв президент на Перу с обещания да реши проблема с бедността, от която страдат перуанските селяни.
Кастило нямаше време да изпълни плановете си за ограничаване на всемогъществото на транснационалните корпорации, които контролират 80 процента от природните богатства на Перу. През април 2021 г. той заяви в интервю за CNN , че „70% от печалбите трябва да остават за страната, а те [частните компании] трябва да получават 30%, а не обратното, както е днес“.
Общите инвестиции в минната индустрия в Перу са $65 млрд. Почти 40 процента от преките чуждестранни инвестиции принадлежат на компании в САЩ, Канада и Обединеното кралство.
Кастило беше избран от мнозинството от хората, но имаше друго, дясно мнозинство в Конгреса, което блокира всичките опити за реформи на левия президент. Не му позволяваха да работи. Стигна се до пряко унижение на държавния глава, когато Конгресът му забрани да прави задгранични визити.
През октомври 2022 г. главният прокурор на Перу Патриша Бенавидес обвини Кастило в корупция и създаването на престъпна банда. Срещу съпругата на президента и двамата й братя беше образувано наказателно дело, а снахата на Кастило получи 30 месеца затвор за "участие в престъпна група".
На 7 декември Кастило обяви разпускането на Конгреса, чиито депутати решиха да го отстранят от длъжност. Той въведе полицейски час в страната и обяви подготовката на парламентарни избори и нова конституция.
В отговор парламентаристите същия ден обявиха импийчмънт на Кастило, обвинявайки го в държавен преврат. Вицепрезидентът Дина Болуарте беше назначена за нов държавен глава. Министрите от правителството на Кастило подадоха оставки, армията и полицията отказаха да подкрепят президента, избран от народа. Няколко часа по-късно Кастило е арестуван.
Дина Болуарте има репутацията на ярък представител на "хайверната левица" (izquierda caviar), прякор в Перу за хора, които твърдят, че са леви, но често променят политическите си убеждения. Болуарте е поддръжник на Клаус Шваб.
По думите на перуанския вестник Expreso, тя „възнамерява да предостави националното богатство на Перу на сребърен поднос пред световния елит“. Акциите на американската златодобивна компания Newmont Mining , регистрирана в Перу , паднаха рязко след изявлението на Кастило, но веднага след импийчмънта му, се вдигнаха до небесата.
След десния държавен преврат започнаха протести в различни части на страната. Те преминаваха мирно, докато военните не започнаха да стрелят по протестиращите. Общият брой на жертвите на демонстрантите достигна 60, съгласно данните на венецуелския телевизионен канал Telesur .
На 19 януари избухнаха жестоки сблъсъци между демонстранти и полицията в Лима. Под виковете "Долу президента!" и "Диктатурата ще падне!" започва голямо антиправителствено шествие. С автобуси и пеша хиляди хора стигнаха за два дни до столицата със знамена и транспаранти, протестирайки срещу екзекуциите в градовете Аякучо и Хулиака.
Град Хулиака стана сцена на най-кървавия ден на протести срещу правителството на Дина Болуарте. 18 протестиращи бяха убити, всички с полицейско огнестрелно оръжие, беше убит и един полицай.
Джени Дадор, изпълнителен секретар на Националния координатор по правата на човека на Перу, обвини перуанските служби за сигурност за смъртта на хората поради "безразборно използване на сила", съобщи The New York Times . „Това, което се случи, беше истинско клане “, коментира Джени Дадор. „ Това бяха извънсъдебни екзекуции . “
Десетки протестиращи загинаха в градовете Аякучо и Пуно.
„Настояваме това правителство да си отиде. Узурпаторке [Болуарте], ние не искаме нашите сънародници да продължават да умират! Ние не сме в състояние на гражданска война и въпреки това тя убива нашите братя“, каза един от протестиращите по време на протестите на 19 януари в Лима.
Докато протестиращите се придвижваха към Мирафлорес, един от най-богатите квартали в града, полицията използва сълзотворен газ срещу тях, а протестиращите хвърляха камъни по полицията. Дина Болуарте обяви извънредно положение в редица региони на страната и заяви, че няма да подава оставка. Ситуацията обаче не се развива в нейна полза.
С остро усещане накъде духа политическият вятър, главният прокурор на Перу Патрисия Бенавидез започна разследване срещу Дина Болуарте, министър-председателя Алберто Отарола и министрите на отбраната и вътрешните работи Хорхе Чавес и Виктор Рохас във връзка със смъртта на десетки протестиращи.
Съединените щати, които преди това многократно са изразявали подкрепа за правителството на Болуарте, този път се опитват да свалят вълната на народния протест. „Необходими са спешни действия, за да се спре тази болезнена ситуация на насилие и да се избегнат повече смъртни случаи“, написа в Туитър посланикът на САЩ в Перу Лиза Кена.
Въпреки това, на фона на пламналите протести, решимостта на лидерите на Марша на Четирите суйо да се борят срещу „узурпатора“ Болуарте до пълна победа става все по-силна.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук