Какво трябва да знаем за Донецк и Луганск, чиято независимост Путин призна?
Признаването на независимостта на двете републики от страна на Русия на практика слага край на Минските мирни споразумения, които така и не бяха приложени напълно
Вчера президентът на Русия Владимир Путин призна независимостта на рускоговорящите региони Донецк и Луганск в Източна Украйна, подписвайки документи, с които обявява, че те вече не са част от страната.
Часове преди това сепаратистките лидери на двете самопровъзгласили се републики направиха видео обръщение, в което призоваха за признаване на независимостта им.
Къде се намират?
Донецкият и Луганският региони, известни по-общо като Донбас, се намират в източната част на Украйна, в близост до границата с Русия. Регионът включва контролирани от Киев части, както и райони, които са под контрола на сепаратистите. Основните индустрии в региона са въгледобив и стоманопроизводство.
Население
Повечето от 3.6-те милиона души, които живеят в Донецк и Луганск, говорят руски език в резултат на миграцията на руски работници в двата региона след Втората световна война по времето на Съветския съюз. В последните години Москва е издала над 720 000 руски паспорта на приблизително една пета от населението в региона, според данни на The Associated Press.
Донецк е основният град в миннодобивния басейн Донбас. Преди време градът е носил името Сталино. Там живеят около 2 милиона души.
Луганск, който преди време се казваше Ворошиловград, също е промишлен град с 1.5 милиона жители.
Донбас също така е в основата на културен спор между Киев и Москва, откъдето твърдят, че регионът, който представлява голяма част от Украйна, е рускоговорящ и трябва да бъде защитен от украинския национализъм, пише profit.bg.
Контрол от страна на бунтовниците
Проруски сепаратисти в Донецк и Луганск завзеха сгради на областната администрация през 2014 г. и обявиха двата региона за независими "народни републики." Този ход дойде след анексирането на Кримския полуостров от страна на Русия.
Военни действия
От 2014 г. над 14 000 души са убити при военни действия в Донбас между проруските сепаратисти и украинските сили. Украйна и Западът обвиняват Русия, че подкрепя сепаратистите както във военно, така и във финансово отношение, което Москва отрича.
В хода на военните действия малайзийски пътнически самолет беше свален над Източна Украйна през 2014 г., при което загинаха всичките 298 души на борда. Международните разследвания заключиха, че ракетата е предоставена от Русия и изстреляна от район, контролиран от проруските сепаратисти. Русия отрича участие в инцидента.
Редица военачалници и ръководители на сепаратистите умират през последните няколко години при атаки, като стават жертви на вътрешни междуособици или на операции на украинските сили, според непотвърдена информация.
Лидерът на бунтовниците в Донецк Александър Захарченко, който загива при атентат в кафене в Донецк през август 2018 г., е най-известната жертва на бунтовниците от началото на конфликта.
Независимост
След като сепаратистите в Донецк и Луганск завзеха властта през 2014 г., те проведоха референдуми за обявяване на независимост. Досега нито една държава не беше признала тяхната независимост. В понеделник Путин обяви независимостта на двата региона след среща на Съвета за сигурност на Русия.
Неговото изявление дойде, след като преди това лидерите на сепаратистките републики направиха видео обръщение, в което го призовават да признае независимостта на региона.
Регионални лидери
Всяка от двете самообявили се републики има свой президент. На избори, оспорени от Киев, Денис Пушилин беше избран за държавен глава на т. нар. Донецка народна република. Леонид Пасечник пък оглавява Луганския сепаратистки регион.
Минският мирен процес
Признаването на независимостта на двете републики от страна на Русия на практика слага край на Минските мирни споразумения, които така и не бяха приложени напълно. В споразуменията, подписани през 2014 и 2015 г., се призоваваше за по-голяма автономия за двата региона в Украйна.
Други отцепнически региони
Русия преди това е признавала независимостта и на два грузински отцепнически региона — Абхазия и Южна Осетия, след кратка война с Грузия през 2008 г. След това Русия разположи военни сили в тези региони и предложи руско гражданство на тяхното население, припомня VOA.