Канадското разузнаване: Русия изпитва остър недостиг на...
От канадските въоръжени сили добавиха още, че украинските военни продължават да нанасят тежки загуби на атакуващите руски части
Руските сили в Украйна изпитват остър недостиг на боеприпаси поради проблеми с доставките. Поради това Русия трябва да моли за боеприпаси от партньорските си страни. Това съобщават канадските въоръжени сили, позовавайки се на свои разузнавателни данни, предава УНИАН.
„Русия се изправи пред сериозен недостиг на боеприпаси по време на войната и трябваше да се обърне към малкото си чуждестранни партньори, за да поддържа доставките на няколко вида боеприпаси“, се казва в доклада.
В същото време, според канадското разузнаване, руските пропагандисти се опитват да проектират проблемите на своята армия върху украинската страна.
По-специално Русия твърди, че предполагаемата „липса на боеприпаси ще доведе до разпадане на въоръжените сили на Украйна до края на март“.
„Руската дезинформация често проектира руските оперативни трудности върху украинската страна. Руските сили в Украйна вероятно ще имат свои проблеми с доставките на боеприпаси“, се казва в доклада.
От канадските въоръжени сили добавиха още, че украинските военни продължават да нанасят тежки загуби на атакуващите руски части, по-специално в района на градовете Бахмут и Угледар.
Още през октомври британското разузнаване заяви, че руската отбранителна индустрия не е в крак с темповете на използване на боеприпаси.
Техните запаси намаляват и в бъдеще това ще доведе до ограничена способност за поразяване на конкретни цели. По-специално в доклада се казва, че Руската федерация не е в състояние да компенсира броя на ракетите, изразходвани за удари срещу Украйна.
През януари 2023 г. CNN писа, че обстрелът от руски войски в някои сектори на фронта в Украйна е намалял с до 75%.
Това може да означава, че или Русия е започнала да чувства липса на боеприпаси , или е част от по-широка преоценка на тактиката в лицето на успехите на украинските контраофанзиви.
Според прогнозите на западни анализатори през 2023 г. Русия може напълно да изразходва годните си запаси от боеприпаси, ако не прибегне до помощта на чуждестранни доставчици или стари запаси.
В същото време западните медии заявяват, че Русия продължава да произвежда високоточни оръжия, въпреки наложените санкции.
Също така наясно с военната подкрепа на Путин от Северна Корея и задълбочаващото се сътрудничество между Кремъл и иранския режим .
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук