Хиляди маймуни завладяха популярен туристически град, плячкосват домове и магазини ВИДЕО

Бизнесът на населеното място особено страда от нашествието на примати

Известният туристически град Лопбури в Тайланд страда от нашествие на дългоопашати макаци. Те са били опазвани и държани специално за туристи, но сега ситуацията излиза извън контрол, съобщава френският вестник Le Courrier International.

"Армия от 3500 маймуни постави икономиката на Лопбури на колене. Те започнаха да плячкосват домове и магазини", пише вестникът.

Лопбури е един от най-старите градове в Тайланд, на 150 километра от Банкок, столица на едноименната провинция. Самият той е малък (около 58 хиляди души), но по-рано почиващите често идвали тук.

Заради пандемията по-малко чужденци са започнали да идват в страната, никой не е хранил макаците, те са подивяли и са започнали да обират къщи и магазини. Местните власти са се опитвали сами да решат проблема, но безуспешно.

Основната характеристика на Лопбури са макаците, поради което е наричан „градът на маймуните“. Цяла популация от примати, например, е живяла в руините на известния храм Пранг Сам Йот.

На гостите било позволено да ги нахранят и да се снимат с макаците. През ноември жителите проведоха годишния фестивал "Маймунски банкет", когато върху руините на храма им е подредена огромна маса с плодове и туристите се събират да гледат случващото се.

Сега обаче Лопбури рискува да се превърне в град на маймуните в буквалния смисъл на думата. Заради пандемията от коронавирус броят на туристите, които бяха основният източник на храна, намаля. По това време макаците започнаха да се събират на големи групи и да обикалят града в търсене на храна.

Освен това някои групи започнали да се бият помежду си по улиците, а именно градските маймуни с тези, които идвали от храма. Един от тези сблъсъци бил толкова голям, че попаднал във вестниците и парализирал движението в Лопбури за десет минути.

Сега, според местни оценки, в града са се образували седем или осем големи клана маймуни. Всеки е завладял територия, която смята за своя и защитава от роднините си.

Жителите трябвало да се въоръжат с прашки и пневматични оръжия, за да изплашат маймуните, казва журналистът от The Times Филип Шеруел. Според него приматите влизали не само в къщи и магазини, но се интересували и от автомобили.

Освен това те, разбира се, се занимавали и с кофите за боклук наоколо. Човешката храна може да бъде вредна за маймуните.

"Това е като антиутопия. Група маймуни са превзели изоставено кино близо до храма. Хората, които се приближават твърде много, са нападани. Някои жители дори твърдят, че маймуните са превърнали прожекционната кабина в своеобразен мавзолей за своите мъртви", споделя кореспондентът.

Бизнесът особено страда от нашествието на примати.

„Маймуните много често нахлуват в помещенията и безпокоят клиентите“, оплаква се Сурачат Чанпрасит, представител на местния търговски център Pingya.

Те също така увреждат фасадите на магазините, принуждавайки някои търговци постоянно да реновират сградите си или да затворят.

„Проблемът е, че има твърде много от тях (маймуните) и някои от централните части на града са изоставени. Цели градски блокове сега са предадени на макаци, рушащ се бетон и графити (въпреки че за последното не могат да бъдат обвинявани маймуните). Невъзможно е да живееш там, камо ли да притежаваш магазин, офис или кафене“, съобщи миналата есен порталът allpointseast.com.

Местната банка започна да се охранява от пазачи с прашки, а собствениците на магазини стоят на вратата с бамбукови пръчки. Заради маймуните се използват решетки и бодлива тел - дори са омотали електрически и телефонни кабели, за да не могат макаците да се люлеят върху тях като на люлка.

В един от кварталите, заради нападението на маймуни, е останал да работи само един магазин. Неговият собственик е измислил да постави около него пластмасови крокодили и тигрови глави в реален размер, твърдейки, че това може да помогне да изплаши макаците.

„Сърцето на града, което някога е било важен бизнес район в провинцията, сега е изоставено и порутено поради затварянето на предприятия“, оплаква се президентът на търговско-промишлената камара на Лопбури Понгсаторн Чайчанапанич.

Търговският център Pingya в крайна сметка е обявен за продажба. Първо за 100 милиона бата (2,8 милиона долара), след това цената е намалена до 70 милиона бата (2 милиона долара), но дори и така центърът не може да намери купувачи от две години.

На всички собственици на магазини вътре са намалени наемите с 50-70%, за да помогнат на търговците да се справят с кризата и да ги убедят да не прекратяват договорите си за наем.

„По-рано китайски инвеститор посети тази бизнес зона, за да провери осъществимостта на инвестицията. Въпреки това, когато разбра, че проблемът с маймуните не е решен, той отложи инвестицията за неопределено време“, казва Чанпразит.

Още през 2020 г. местните власти се опитали да се справят с проблема, като започнали масова стерилизация на маймуни. През зимата на 2022 г. Le Courrier International писа, че за 12 месеца са успели да стерилизират само 500 макака, което явно не е достатъчно.

„Улавянето и оперирането на около 3 хиляди мъжки макаци е не само изключително скъпо, но и напълно невъзможно“, оценява ситуацията allpointseast.com.

Миналото лято, като друга мярка, туристическа полиция се появи по улиците на Лопбури, като помоли чужденците да хранят маймуните само на определени места. Нарушителите бяха заплашени с глоби от 2 хиляди бата (56 долара).

Ръководителят на търговско-промишлената камара на града смята, че първото нещо, което трябва да се направи, е да се променят местните закони, които позволяват на маймуните да живеят свободно в града.

Контролът върху макаците трябва да бъде прехвърлен на специален орган - например Департамента за национални паркове, опазване на дивата природа и растенията.

„Правителството трябва да реши на политическо ниво как ще развие Лопбури... и да привлича туристи“, призова Чайчанапанич.

На фона на проблема губернаторът на Лопбури Ампол Ангапакорнкул посети проблемните градски райони тази зима. Според властите на 7 февруари провинцията ще подпише меморандум с Департамента за национални паркове, опазване на дивата природа и растенията, за да се опитат съвместно да разрешат проблема с маймуните.

„Специално построените крайградски паркове могат временно да приютят маймуните, но повечето просто ще се върнат в града, а преместването им другаде е невъзможно, защото кой има нужда от хиляди макаци?“, пита allpointseast.com.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук