Киев „проспа” как Китай превзема украинската икономика

Китайските кредити и инвестиции превишиха кредитите на МВФ

Китай става най-големият инвеститор в много сектори на украинската икономика, пише „Украина.ру”.

Докато киевските власти воюват с въображаемата „руска агресия”, в борбата за украинските ресурси сред лидерите се намести Китай, имащ не малко възможности и точна стратегия.
 
Китайските кредити и инвестиции превишиха кредитите на МВФ заедно с трите милиарда долара, получени от Русия. Рисковете при това са минимални – кредитите се отпускат за стоки, като залогът е самата стока.
 
Например привлекателна за китайските инвеститори е алтернативната енергетика. В края на 2016 г. китайската компания CNBM стана собственик на 10 най-големи слънчеви електроцентрали в Украйна с обща мощност 267 МВт, влагайки около 1 милиард долара.
 
Финансирането е извършено под формата на стокови кредити: доставено е високотехнологично оборудване, което се явява залог. След като украинската компания не успяла да се разплати за него, тя станала собственост на китайската корпорация.
 
Същата схема може да бъде реализирана с „Укртелеком”, който през 2015 г. подписа договор с Банката за развитие на Китай (China Development Bank) и Huawei за модернизация за телефонната мрежа и интернета в страната. Според договора, китайските инвеститори доставят на „Укртелеком” в залог на самото оборудване, възлизащо на 45 млн. долара, със срок за погасяване 2023 г.
 
Интерес у китайците предизвиква и украинската традиционна енергетика. През 2012 г. „Нафтогаз” договорил с Банката за развитие на Китай кредит от 3,6 млрд. долара за програма по заместване на природния газ с въглища. Срокът за ползване на кредита е продължен до края на 2017 г. и се очертава да влезе в действие. Стоковият кредит по традиция ще бъде самото оборудване и в случай на не изплащане китайската страна ще получи контрол над активите на компанията.
 
В плановете на Китай влиза строителството на високотехнологични предприятия в Украйна. Това е изгодно, първо, заради ниските заплати в Украйна, второ, Киев има договор за зона за свободна търговия с ЕС, което ще позволи произведените в Украйна китайски стоки по-лесно да излизат на европейския пазар.
 
Активно внедряване на китайски капитал може да се случи и в пазара на земя. Така нарастването на китайското влияние в Украйна изглежда неизбежно, обобщава авторът на публикацията.
 
Превод и редакция: БЛИЦ

 

  • Категории: Свят
  • Тагове: