Ким Чен-ун хвърля армията в битка срещу Covid-19
Севернокорейският лидер разпореди общонационална карантина в опит да възпре разпространението на вируса в страната
Севернокорейската армия предприе интензивно раздаване на медикаменти, предназначени за борба с епидемията от COVID-19. Това съобщи днес севернокорейската информационна агенция КЦТА, като информира за близо 1,5 милиона случаи на „треска“ в страната.
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун разпореди общонационална карантина в опит да възпре разпространението на вируса в страната, чието население не е ваксинирано. Той изпрати войската на помощ в борбата с епидемията, като изрази недоволството си от начина, по който се води тази борба.
Стотици военни от Народната армия на Корея с камуфлажни дрехи се събират в столицата Пхенян, се вижда на снимки, разпространени от КЦТА, съобщава БТА.
Ким Чен-ун остро разкритикува вчера правителството и здравните власти за това, че не се справят с овладяването на епидемията.
След като КНДР съобщи в четвъртък, че е регистрирала първия си случай на заразяване с COVID, Ким лично се зае с борбата срещу епидемията, която, по думите му, предизвиква „големи сътресения“ в страната.
Властите информираха за над 1,48 милиона случая на „треска“ и за 56 починали, откакто COVID се е появил в страната. Според тях най-малко 663 910 души получават медицински грижи.
Властите поведоха по-интензивни агитационни кампании в медиите, а фармацевтичните лаборатории увеличиха производството на лекарства, заяви КЦТА.
Севернокорейската здравна система бе класирана на 193 място от общо 195 в различни страни в миналогодишен анализ на университета „Джонс Хопкинс“.
Общоизвестен е недостигът на оборудване и консумативи в болниците из страната, които имат малко отделения за интензивни грижи.
Според експертите КНДР не разполага с никакво лечение срещу COVID-19 и няма възможности за масово тестване на населението.
„Повечето севернокорейци страдат от хронично недохранване и не са ваксинирани, в страната практически вече няма лекарства, а здравната инфраструктура е неспособна да се справи с пандемията“, казва Лина Юн, изследователка кореистка в „Хюман райтс уоч“.
Тя призова международната общност да осигури на Северна Корея медикаменти, ваксини и инфраструктури.
До момента Пхенян не е отговорил на подобно предложение от Сеул, заяви южнокорейското министерство на обединението.
Новият президент на Южна Корея Юн Сук-йол застана на по-твърди позиции спрямо КНДР, която разполага с ядрени оръжия, в сравнение с тези на своя предшественик.
Вчера президентът заяви пред парламента, че ще предостави необходимата помощ, ако бъде приета.
Въпреки здравната криза нови сателитни снимки показват, че Северна Корея е подновила отдавна преустановеното строителство на ядрен реактор.
Вашингтон и Сеул подозират, че Пхенян подготвя ядрен опит, седми в историята на страната и първи от 2017 г., с цел да отвлече вниманието на севернокорейското население от здравната криза.