Китай изпрати 71 бойни самолета и 7 кораба към Тайван за ден

Военният тормоз на Китай срещу Тайван, който Пекин счита за своя територия, се засили през последните години и комунистическата държава изпраща самолети или кораби към острова почти ежедневно

Китай изпрати 71 бойни самолета и седем кораба към Тайван в 24-часова демонстрация на сила, съобщи министерството на отбраната на Тайван в понеделник, след като Китай изрази гняв срещу средствата за Тайван, предвидени в законопроекта за годишните разходи за отбрана на САЩ, приет в събота, предават световните агенции.

Военният тормоз на Китай срещу Тайван, който Пекин счита за своя територия, се засили през последните години и комунистическата държава изпраща самолети или кораби към острова почти ежедневно.

Между 6 часа сутринта в неделя и 6 часа сутринта местно време в понеделник 47 от китайските самолети пресякоха средата на Тайванския пролив, неофициална граница, някога мълчаливо приета от двете страни, според Министерството на националната отбрана на Тайван.

Тайван заяви, че е наблюдавал движенията на Китай чрез наземните си ракетни системи, както и с помощта на военния си флот.

"Това е твърд отговор на настоящата ескалация и провокация между САЩ и Тайван", каза Ши И, говорител на командването на източния театър на Народната освободителна армия на Китак (НОАК), в изявление в неделя вечерта. То обяви, че НОАК провежда съвместни бойни патрули и съвместни ударни учения във водите около Тайван.

Ши имаше предвид законопроекта за разходите за отбрана на САЩ, който нарича Китай стратегическо предизвикателство. По отношение на Индо-тихоокеанския регион той разрешава засилено сътрудничество в областта на сигурността с Тайван и изисква разширено сътрудничество с Индия по отношение на нововъзникващите отбранителни технологии, готовност и логистика.

Китайската армия често използва големи военни учения като демонстрация на сила в отговор на действията на правителството на САЩ в подкрепа на Тайван. Пекин проведе големи военни учения с бойни стрелби през август в отговор на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.

Пекин разглежда посещенията на чужди правителства на острова като фактическо признаване на острова като независим и предизвикателство към претенциите на Китай за суверенитет.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук