Китай спира войната в Украйна с план от 12 точки, светът чете и...
Китай също така настоява да се предприемат стъпки за гарантиране на износа на зърно, след като прекъсванията доведоха до скок на световните цени на храните
Китай публикува т.нар. "мирен план" с идеите си за уреждане на войната, която Русия отприщи срещу Украйна, пише агенция АП, позовавайки се на китайското външно министерство.
В документ от 12 точки, публикуван в петък по повод първата годишнина от войната, Китай призова Русия и Украйна да проведат мирни преговори възможно най-скоро и предупреди, че в конфликта не трябва да се използват ядрени оръжия.
"Всички страни трябва да подкрепят Русия и Украйна да работят в една посока и да възобновят прекия диалог възможно най-бързо", заяви външното министерство на Пекин, като подчерта, че "не трябва да се използват ядрени оръжия и да се водят ядрени войни".
То също така призова Русия и Украйна да избягват нападения срещу цивилни граждани.
"Страните в конфликта трябва стриктно да спазват международното хуманитарно право, да избягват нападения срещу цивилни граждани или граждански обекти", заяви външното министерство на Пекин.
Китай също така настоява да се предприемат стъпки за гарантиране на износа на зърно, след като прекъсванията доведоха до скок на световните цени на храните.
Предложението за мир доразвива основно отдавнашни китайски позиции, включително споменава необходимостта "суверенитетът, независимостта и териториалната цялост на всички страни да бъдат ефективно гарантирани".
То също така призова за прекратяване на "манталитета на Студената война" - стандартният термин на Китай за това, което той смята за хегемония на САЩ и намеса в други държави.
Ето и 12 точки на Китай за мир в Украйна:
- Зачитане на суверенитета на всички държави;
- Отхвърляне на "манталитета на Студената война";
- Прекратяване на военните действия;
- Възобновяване на мирните преговори;
- Разрешаване на хуманитарната криза;
- Защита на цивилните граждани и военнопленниците;
- Поддържане на безопасността на ядрените електроцентрали;
- Намаляване на стратегическите рискове;
- Насърчаване на износа на зърно;
- прекратяване на едностранните санкции;
- Поддържане на стабилността на промишлените вериги и веригите за доставки;
- Улесняване на следвоенното възстановяване.
Припомняме, че съветникът на китайския лидер Ван И на Мюнхенската конференция по сигурността обяви "мирния план" на Китай за Украйна, но не разкри подробности.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук