Ключови избори в САЩ, ще се върне ли Тръмп на бял кон

Повече от 40 милиона гласуваха предварително на изборите

Американските граждани започнаха да се редят днес пред урните, за да упражнят правото си на глас в изключително важните за страната междинни избори, предават Франс прес и БТА.

Резултатите от тях могат да дадат мнозинство на републиканците, да ограничат властта на президента демократ Джо Байдън през оставащите две години от неговия мандат и да отворят път към завръщане на Доналд Тръмп.

Байдън призова страната "да защити демокрацията", в момент когато неговият предшественик републиканец обеща да обяви "много голяма новина" следващата седмица - знак, че Тръмп може би ще се опита да се върне отново в Белия дом през 2024 г.

Първите секции отвориха в 6:00 ч. източно време (11:00 ч. по Гринуич). Традицията в САЩ е междинните избори да се провеждат в първия вторник след първия понеделник на ноември.

Повече от 40 милиона американци гласуваха предварително на изборите, на които се решава как да се разпределят местата в Камарата на представителите, една трета от Сената и редица местни постове за избраници в различните щати.

В четири щата се организират също и референдуми за правото на аборт - Калифорния, Вермонт, Кентъки и Мичиган. То беше отменено от Върховния съд при безпрецедентно гласуване, припомня Асошиейтед прес. 

След ожесточена кампания, фокусирана върху инфлацията в страната, републиканците изглеждат уверени в своите шансове да лишат Джо Байдън от мнозинството на демократите в Конгреса.

"Ако искате да сложите край на разрухата на нашата страна и да спасите американската мечта, трябва да гласувате за републиканците утре", призова предишният американски президент Доналд Тръмп на последното предизборно събитие снощи в Охайо - един от индустриалните центрове в САЩ, съобщи АФП.

Обграден от привърженици с традиционните червени шапки, 76-годишният милиардер обяви, че "ще направи много важно изявление идния вторник, 15 ноември, в Мар а Лаго" - неговата резиденция в щата Флорида, съзнавайки че победа на изборите днес ще бъде идеален трамплин за негова президентска кандидатура през 2024 г.

Две години след предишните президентски избори, междинното гласуване се счита за референдум за стопанина на Белия дом. Много редки са примерите, когато партията на действащ американски президент печели междинни избори.

До самия край на кампанията щабът на Байдън се бори за гласовете вляво и в центъра, като обрисува републиканската опозиция като заплаха за демокрацията и придобивките, извоювани от американското общество, каквато е правото на аборт.

"Вътрешно знаем, че нашата демокрация е в опасност", предупреди Байдън на закриващото предизборно събитие снощи в Мериленд.

Средното покачване на цените с 8,2 процента за последната година остава основното притеснение за американските граждани и усилията на Джо Байдън да се позиционира като "президент на средната класа" изглежда не носи очакваните резултати.

Според проучванията републиканците имат големи шансове да получат между 10 и 25 допълнителни места в долната камара, което е повече от достатъчно, за да спечелят мнозинство. Разликата не е толкова голяма, що се отнася до Сената, но и там републиканците водят, според предварителните нагласи на избирателите.

Загубата на мнозинството и в двете камари на Конгреса ще доведе до тежки последици за президента демократ, който досега твърдеше, че "има намерение" да се кандидатира отново след две години.

Снощи той заяви, че е оптимист за резултатите от изборите, но все пак призна, че ще е трудно запази контрола в Камарата на представителите.

Резултатите от най-оспорваните двубои ще станат ясни след няколко дни. Междинните избори ще са с неясен изход в някои ключови щати - същите, които бяха трудни за предсказване и на последния президентски вот.

Анализаторите са отправили поглед към Пенсилвания, стар център на стоманената индустрия, където хирургът милиардер Мехмет Оз, подкрепян от Тръмп, се изправя срещу бившия кмет на малко градче Джон Фетърман за място в Сената. От изхода на този двубой може да зависи коя партия ще спечели мнозинството в горната камара.

Както и през 2020 г. щатът Джорджия отново е следен с интерес. Демократът Рафаел Уорнок - първият чернокож сенатор, избран в този щат с тежко сегрегационно минало, ще се бори за преизбиране в съперничество с Хършъл Уокър, бивш спортист афроамериканец, подкрепян от Доналд Тръмп.  

Щатите Аризона, Охайо, Невада, Уисконсин и Северна Каролина също са арена на сериозни борби. Там демократите се изправят срещу кандидати, предани на бившия американски президент, някои от които не признават загубата му през 2020 г.

Политическите двубои бяха спонсорирани със стотици милиони долари, което прави тазгодишните междинни избори едни от най-скъпите в историята на страната.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук