Коментатор на Forbes разсея мита за „руската заплаха”

Има само една държава с агресивна идеология и това е Америка

Ако се слушат лексиката и тонът на официален Вашингтон относно предполагаемата „руска заплаха”, може да се помисли, че Америка е „някаква малка треторазрядна страна без приятели, натикана в сянката на Москва със своята миниатюрна остаряла армия, пише коментаторът Forbes Дъг Бендоу. При това най-често подобни параноидални изказвания могат да се чуят от неоконсерваторите, които при това искат Америка „да бомбардира, да завоюва и да окупира други страни по свое усмотрение”.

Русия неведнъж е наричана „геополитически враг” и „основна заплаха” за САЩ, но нагнетяването на страх просто е безсмислица, твърди авторът. Дори руснаци да са проникнали в сървъри на Демократическата партия на САЩ, това е незаконно, но е далеч по-деликатно, отколкото „стандартните за САЩ намеси във вътрешната политика на други държави”.
 
Американските разходи за отбрана почти 10 пъти надвишават военния бюджет на Москва. На нея „не й достига глобално влияние, за да хвърли открито предизвикателство към САЩ”. На Русия не й достига и икономическа мощ, за да се надпреварва с Америка.
 
Наличието на ядрено оръжие при Кремъл служи за същите цели като при САЩ – гаранция за взаимно ненападение.
 
САЩ при това имат европейски съюзници и колкото и РФ да модернизира своите въоръжени сили, те не могат да достигнат Америка по ресурси.
 
„Каквото и да говорят противниците на Москва, Студената война е приключена” – настоява авторът. „Има само една държава с агресивна идеология и това е Америка. А путинизмът е само опростен, прагматичен и авторитарен национализъм.”
 
Привържениците в Русия на „класическото либерално наследство” на САЩ не са много. Но политиката на Москва отразява къде повече отбранителна, отколкото агресивна позиция.
 
САЩ и някои съседи на Москва вероятно биха искали Русия да се смири с „не винаги доброжелателната хегемония”. Но мнението, че такава страна и такъв народ доброволно и с готовност ще се подчинят на американското „лидерство”, винаги е било фантазия. Разбира се, политиката на Москва понякога противоречи на желанията на Вашингтон, но това изобщо не означава, че Русия представлява заплаха.
 
Що се отнася до заплахата от Москва за Европа, то тази идея е почти невероятна. Населението на европейските страни е 3,5 пъти по-голямо от това на Русия, а БВП – 15 пъти. Само икономиката на Германия е 3 пъти по-мощна от руската. Военните разходи на европейските държави са 4 пъти по-големи от руските. При всичките обсъждания в НАТО „никой сериозно не разглежда атака от страна на Русия спрямо Европа” – твърди Дъг Бендоу.
 
Да, Москва явно не е „най-добрият приятел” за САЩ, но превръщането й във враг е опасно. Сътрудничеството с Москва може и да е изгодно за Америка. „Нещо повече Русия е единствената държава, теоретически способна да унищожи САЩ.” Страната успя да преодолее Студената война, без да изпада в крайности. „Американските политици трябва да престанат да се заиграват със съдбата, демонизирайки Русия и да потвърждават със своето поведение, че САЩ представляват за тях опасност” – обобщава Дъг Бендоу.
 
Превод и редакция: БЛИЦ
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: