Конкурент на „Вагнер”: В Сирия започна да воюва нова руска ЧВК
В Русия не е уточнен статут на ЧВК, макар да изпълняват задачи от държавата
Западни медии отдавна изказват подозрения, че руската Частна военна компания (ЧВК) „Вагнер” вече има конкурент в Сирия. Оказа се, че това е ЧВК „Патриот”, която най-вероятно е свързана с Министерството на отбраната и поне от пролетта на 2018 г. участва в бойните действия.
Последното доказателство дойде от обръщение до властите, подписано от три видни фигури в Русия: генерал-полковник в оставка Леонид Ивашов, лидерът на Международната обществена организация „Чест и Родина” и от председателя на комитета на „Общоруското офицерско събрание” Евгений Шабаев. В това обръщение наред с ЧВК „Вагнер” се споменава и „Патриот”.
Тримата видни общественици искат да бъде определен правният статут на руснаците, които участват в бойни действия на ЧВК. Във ветеранските организации постъпвали жалби от ранени в боевете в Сирия, които не са получили социална рехабилитация и икономическа поддръжка от държавата заради липса на правен статут на служителите в ЧВК.
Заявлението ще бъде изпратено до Генералната прокуратура, до Върховния съд и лично до президента Путин.
От малкото публикации проличава, че новата ЧВК е свързана с Министерството на отбраната. „Патриот” се формира и от редовете на кадровите руски военнослужещи, включително от високопоставени офицери, военни юристи, бойци от Силите за специални операции.
Твърди се, че в новата ЧВК заплащат по-добре, отколкото при „Вагнер” – заплатата при някои специалности можела да достигне от 400 хил. до 1 милион рубли (16 хил. долара). Работата била за 1-2 месеца. Командирите вземали процент от договора.
Двете компании работят в Сирия: ако „Вагнер” по-често поема бойните задачи, то „Патриот” се занимава с охрата на VІР-лица.
Появи се информация, че „Вагнер” спечелила в конкуренция с „Патриот” получаването на договора за охрана на златотърсачи в Централноафриканската република.
В Русия имало и други ЧВК, които излезли на пазара за охранителен бизнес и работят в Либия, Йемен, Судан, Бруней. Водят се консултации за наемане в много африкански страни.
Например една руска ЧВК охранява строителството на руска не военна база в Бурунди: 200 специалисти – охрана, геолози, инженери и строители – координират своите действия с МВнР, Въздушнокосмическите сили и Федералната служба за сигурност.
Превод и редакция: БЛИЦ