„Коронавирус“ си набеляза нови гигантски „жертви“
Микроскопично водорасло с розов цвят захапа ледниците в Алпите
Ако се вярва на учените глави от Университета „Бикока“ в Милано, и ледниците в Алпите са жертва на коварна, безпощадна и безпардонна напаст като новия коронавирус. Срещу която също няма нито лекарство, нито пък може да се измисли ваксина за възпирането й, а тя може да предизвика бързото и невъзвратимо топене на извечните ледове на великата планина.
Една нежелана, но за съжаление ясно очертала се през последните месеци перспектива, защото според научните работници топенето може да доведе до пагубни последици не само за флората и фауната в Алпите, но също така и за човека, живеещ от памтивека там.
В случая обаче не става дума за вирус, а за микроскопично като него водорасло с розов цвят, което може да вирее и в леда, а при само лекото разтопяване на неговата повърхност през лятото, то се размножава със светкавична скорост. Тоест явлението „розов сняг“, което от известно време се забелязва в Алпите, не е резултат от довеян от Сахара пясък с пурпурен цвят, както се предполагаше досега, а е дело на жив и безмилостен организъм.
Та веднъж завладяло големи повърхности, водораслото предизвиква тяхното потъмняване и съответно вместо да отразява слънчевите лъчи и да се опазва, ледът ги привлича, те го затоплят и топят бързо и безвъзвратно.
„Розовият цвят се дължи на използвани във фотосинтезата на водораслото пигменти“, обясни rъководителят на научния екип Биаджо Ди Мауро и допълни: „тяхното присъствие в леда обаче го прави по-тъмен, следователно той абсорбира повече топлина, която пък облагодетелства топенето му“.
Публикувалите новината италиански медии уточниха, че за пръв път явлението „розов“ или „черен“ цвят е констатирано в Гренландия, където вече се разпростира на повече от 100 хил. квадратни километра. Досега то обаче не е било нито установено, нито проучено в Алпите – нещо, което все пак обнадеждава учените, че един ден могат да бъдат намерени някакви средства за възпирането на напастта. За това обаче е нужно най-малкото да бъде сложена спирачка на глобалното затопляне – нещо, което за изследователите от миланския университет „Бикока“ поне в момента е чиста проба химера.