Кошмарът в Хърватия: До 80% скок на цените след приемането на еврото
Много търговци на дребно просто са закръглили цените си при преобразуването за сметка на потребителите
Едно от най-големите опасения на хърватските потребители относно преминаването към еврото - повишаването на цените - изглежда се случва въпреки обещанията на правителството, че са предприети стъпки за предотвратяване на този сценарий, съобщава "Гласът на Хърватия", програма на държавното националното хърватско радио.
Магазините за хранителни стоки повишиха цените от 3 до 19 процента на продукти като шоколад, печива, бира, масло, заквасена сметана, тоалетна хартия и кафе.
Услугите са поскъпнали до 80 процента, а в туристическия сектор увеличението е 10 процента.
Правителството на премиера Андрей Пленкович отговори в четвъртък на оплакванията, като обеща, че предстоят още проверки и санкции. Предварителните проверки вече са открили куп нередности - от извършените 306 проверки нарушения на правилата са констатирани в 96 случая, което е около всеки трети случай.
Наш икономист обясни главоломното поскъпване в Хърватия след въвеждането на еврото
По време на заседанието на кабинета в четвъртък премиерът Пленкович подчерта, че смисълът на преминаването към еврото не е някои хора да могат да извличат неоправдани печалби за сметка на потребителите. Това беше неговото послание към онези търговци на дребно и доставчици на услуги, които повишиха цените си.
"Всички са наясно за какво говоря. Митниците знаят, ДАИ знаят, министерствата и всичките им ведомства знаят. Ще бъдат изпратени инспектори на терен, за да поправят тази неправда, която е извършена от безотговорни лица без основание", каза Плекнович.
Премиерът добави, че тези участници опетняват процеса на преобразуване и допринасят за инфлацията. Правителството прие решение, с което ще се опита да принуди всички фирми, които са повишили цените на стоките и услугите, които предлагат в нарушение на закона за преминаване към еврото, да преразгледат цените си на дребно.
"Цените ще трябва да бъдат пренастроени на това, което бяха на 31 декември 2022 г.", каза министърът на икономиката Давор Филипович.
Що се отнася с какви последствия могат да се сблъскат търговците на дребно за тези нарушения, бизнесът може да загуби помощ и субсидии или да се сблъска с допълнителни данъци.
Много търговци на дребно просто са закръглили цените си при преобразуването за сметка на потребителите. Това е нарушение номер едно, цитирано от инспекторите.
"В сектора на търговията на дребно скоковете, които са констатирани, са при определен търговец, който е вдигнал цените на определени продукти с 3 до 19 на сто. В сектора на услугите също има скокове. За съжаление тук увеличението на цените е от 10 до 80 процента", каза главният държавен инспектор Андрия Микулич.
Правителството настоява за нулиране, но телекомуникационните оператори вече казаха, че ще обявят нови цени, коригирани спрямо инфлацията. Някои клиенти вече са получили известия, че доставчиците добавят инфлационна клауза към своите планове; клиентите обаче имат възможност да се откажат от договора си без неустойка, ако реагират в рамките на два месеца след получаване на известието.
Вериги супермаркети също заявиха, че ще повишат цените през февруари заради инфлацията.
Солидно начало за преминаването на Хърватия към еврото, отчита Европейската комисия.
Почти една седмица след влизането на Хърватия в еврозоната, проучване на Европейската комисия констатира, че въвеждането на еврото е напреднало добре в началната си фаза. Смяната на куната с евро се състоя на 1 януари 2023 г. и бележи важен момент в историята на Хърватия, еврозоната и целия ЕС.
Голям дял (51 %) от плащанията в брой в магазините вече са направени в евро още на 5 януари. По-голямата част от трансакциите (93 %) са довели до това, че потребителите получават ресто само в евро. 35 % от анкетираните хърватски граждани заявяват, че вече носят само евробанкноти, а 36 % заявяват, че носят само евромонети.
Изтеглянето от обращение на банкнотите и монетите куна започна през декември 2022 г. До 31 декември 55 % от банкнотите и една трета от монетите в куна вече са изтеглени от обращение. Секторът на търговията на дребно в Хърватия се справя добре с процеса на смяна на валутата и паралелната обработка на две валути.
Не са докладвани сериозни проблеми, свързани с опашки или проблеми на касите. Конвертирането на банкоматите също е протича гладко, като 70 % от всички машини вече дават евробанкноти от първия час на 1 януари 2023 г. Броят и сумите на тегленията са запазили равнища, сравними с тези преди преминаването към еврото.
За да защитят потребителите и да отговорят на опасенията относно неправомерното увеличение на цените в периода на преминаване към еврото, хърватските власти предприемат активни мерки в съответствие с правилата за въвеждане на еврото "Закона за еврото". Двойното обозначаване на цените в куни и евро стана задължително на 5 септември 2022 г. и ще се прилага до 31 декември 2023 г.
Беше въведен Етичен кодекс на предприятията, за да се гарантира стабилност на цените на стоките и услугите, като се помогне на фирмите правилно да преизчисляват и показват цените, без неоправдано увеличение. Национален контролен орган е натоварен със задачата да наблюдава и контролира цените, и може да предприема съответни мерки в случай на нарушения.
Комисията ще продължи да наблюдава преминаването на Хърватия към еврото. Тя също така ще продължи да измерва опита на хърватските граждани с преминаването към еврото чрез редица допълнителни проучвания на общественото мнение през следващите седмици.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук