Край! Турция подложи крак на Швеция и Финландия, разпада ли се НАТО?!
Анкара е един от най-солидните членове на алианса от седем десетилетия, но започват да се чуват гласове и за бъдеще без тях
Тристранните преговори за присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО са преустановени за неопределено време по искане на Турция. Това съобщи "Сабах", позовавайки се на свои източници.
Новината беше потвърдена и от "Франс прес".
По-рано финландският външен министър Пекка Хаависто също изрази предположение, че преговорите на Швеция и Финландия с Турция за присъединяване към Северноатлантическия алианс ще бъдат преустановени за няколко седмици, предава БНР.
Очакваше се трите държави да проведат преговори, които бяха започнати през август 2022 г., следващия месец.
През последните седмици напрежението ескалира, след като Турция осъди Швеция за това, че е позволила на крайнодесен политик да изгори копие на Корана пред турското посолство в Стокхолм и е позволила на поддръжници на терористичната ПКК да провеждат антитурски митинги.
Откакто официално подадоха молба за членство през май 2022 г., подтикнати от нахлуването на Русия в Украйна, Швеция и Финландия се стремят да получат одобрението на Турция за присъединяване към блока. Турското правителство се противопоставя на присъединяването им от съображения за сигурност, а именно "укриване и толериране" на терористични групировки.
Швеция разполага с високотехнологична армия и произвежда изтребителите Saab Gripen от пето поколение, които бях довололен да имаме в нашите операции над Либия, пише Джеймс Ставридис за Bloomberg.
Той е пенсиониран адмирал на ВМС на САЩ и бивш върховен съюзен главнокомандващ на НАТО в Европа. Също така е председател на борда на фондация "Рокфелер" и заместник-председател на Global Affairs в Carlyle Group. Ето какво още казва той:
Финландците, нация от само пет милиона, могат да изпратят стотици хиляди добре обучени и напълно оборудвани сухопътни бойни сили в рамките на няколко седмици. Искаме ги в нашия отбор.
В един момент скоро някои членове на НАТО ще започнат да питат: "Ако изборът е между Швеция/Финландия и Турция, може би трябва да разгледаме нашите възможности."
Това би било грешка. Турция може да се похвали с втората по големина армия в НАТО, има важни съоръжения, включително авиобазата Инджирлик, и е домакин на общото сухопътно военно командване на НАТО в Измир.
НАТО има нужда Турция да продължи да бъде активен и позитивен член. Също така трябва да добави Финландия и Швеция. Никой не иска да се налага да избира между тях. От Ердоган зависи да гарантира, че това няма да се случи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук