Кремъл май надига бялото знаме, иска преговори със САЩ
Този диалог е необходим. Нужен е, защото проблемите се трупат и има много такива, заяви Дмитрий Песков
Русия вижда необходимостта за преговори за сигурността със САЩ, но те трябва да са „задълбочени“ и да включват темата за Украйна. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.
„Невъзможно е да се откъснат индивидуални части от общия комплекс натрупали се проблеми и няма да направим така“, заяви Песков по време на пресконференция, попитан дали Москва е готова на преговори с Вашингтон за ядрените рискове.
„Открити сме за диалог, но той трябва да е широк и подробен и да покрива всички измерения, включително настоящото, свързано с конфликта около Украйна, свързано с пряката намеса на САЩ в конфликта“, заяви Песков пред репортери от Ройтерс.
САЩ отхвърлят твърденията на Русия, че въоръжавайки Украйна, са се превърнали в пряк участник във войната, целяща да нанесе „стратегическо поражение“ на Москва, отбелязва агенцията.
Руската позиция, очертана от Песков, не е нова. Но той заяви пред репортери, че списъкът с теми, които Москва и Вашингтон трябва да обсъдят, се увеличава.
„Този диалог е необходим. Нужен е, защото проблемите се трупат и има много такива, свързани с архитектурата на глобалната сигурност“, заяви Песков.
Според Вашингтон именно Путин засилва опасенията за сигурността.
Тази седмица той посети Северна Корея, подписа споразумение за взаимна защита с лидера ѝ Ким Чен-ун и заяви, че може и да достави на Пхенян руско оръжие в отговор на западното въоръжаване на Украйна.
Вчера руският президент отново заяви, че обмисля подновяване на националната доктрина за употреба на ядрено оръжие. Очаква се последното останало споразумение за контрол над въоръженията, ограничаващо броя на стратегическите ядрени бойни глави, с които Русия и САЩ могат да разполагат, да изтече през 2026 г.
Песков същевременно заяви, че потенциалното присъединяване на Молдова към Европейския съюз е суверенно право на бившата съветска република, но посочи, че много от нейните жители искат да поддържат близки връзки с Русия.
Същевременно той обърна внимание и на решението на САЩ да забранят софтуера на руската компания „Касперски“. Според него това е типично решение на Вашингтон да навреди на компания, която се конкурира с американските.
„Касперски Лаб“ е наистина конкурентоспособна“ на международните пазари, заяви Песков, коментирайки решението на САЩ, основано на преценката, че въпросният софтуер може да причини рискове, свързани със сигурността.