Курската операция: Украински майор обясни защо настъплението на ВСУ закъса
Има предположение, че искаме да настъпим дълбоко в Курск директно или почти до Москва, заяви Алексей Хетман
Успехът на Курската операция се състоеше в ефекта на изненадата, който беше използван от въоръжените сили на Украйна.
Преди тази офанзива Украйна проведе мощна кампания за дезинформация, принуждавайки врага да вярва, че войските, които са довели до границата, са необходими за отбраната на Сумска област. Това каза за "РБК-Украйна" военен експерт майор от запаса Алексей Хетман.
„Този ефект на изненада може да се сравни с прозорец на възможност. Но може да бъде отворен за 2-3 седмици, след което този ефект вече не е там за врага.
Затова той стяга силите си, прегрупира се, предприема всички необходими действия, за да попречи на по-нататъшното настъпление на нашите войски“, обясни той.
Територии
Според Хетман украинските войски все още няма да напуснат руските територии.
„Ние ще задържим нашите войски и военното комендантство там. По-специално, за да осигурим всичко необходимо на местното цивилно руско население.
Това, което руснаците никога не са правили на нашите територии. Ние обаче трябва да го направим в съответствие с нормите на международния закон“, добави експертът.
Дали настъплението на въоръжените сили ще продължи по-навътре на територията на Русия зависи от плановете на Генералния щаб. Наскоро представителят на Северска ОТГ Вадим Мисник заяви, че украинските войски продължават операцията и изпълняват поставените задачи.
ВСУ планове
„По-нататък ще видим какви са плановете... Има предположение, че искаме да настъпим дълбоко в Курск директно или почти до Москва.
Да го кажем така, хората, които дават такава информация, имат право да го направят, но те знаят точно как ще бъде наистина“, убеден е Хетман.
Той отбеляза, че подобна секретност не е напразна, защото благодарение на нея не е имало изтичане на информация и операцията е била успешна.
Както обясни експертът, ако много се говори за тази операция в различни източници, руснаците ще могат да се подготвят по-добре.
„Самите руснаци казват, че черпят до 60% от разузнавателната си информация от нашите отворени източници. И това не е защото „изтича“ информацията. А защото някой е казал едно нещо, някой е казал друго и те след това вземат под общ знаменател, анализират го и си правят определени изводи“, казва Хетман.
Превод и редакция: БЛИЦ