Леви формации сформираха нова световна организация
Бъдещето и предизвикателствата пред Европа обсъдиха на форум в Берлин представители на леви партии от целия свят. На форума беше създадена нова световна организация - Прогресивен алианс, който обединява 130 леви формации, а досега съществуваше като мрежа за споделяне на политики. В ръководството на алианса влиза и лидерът на европейските социалисти Сергей Станишев.
Обединена Европа, а не Европа на различни скорости - такава е позицията на Партията на европейските социалисти, която премиери и лидери от няколко държави отново потвърдиха след срещата в Берлин, съобщи БНТ.
"Европа на много скорости рискува да се превърне в Европа на много класи. Накрая ще излезе нещо съвсем различно от тези 5 сценария. Но затова ние, социалистите трябва да работим заедно, да изработим обща визия за Европа", каза президентът на ПЕС Сергей Станишев.
Премиерите на Португалия и Швеция заявиха, че не приемат като нова желязна завеса сценария за Европа на различни скорости, който е един от 5-те заложени в БялаТа книга на председателя Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.
"Това не е най-доброто решение, но понякога политиците трябва да виждат не само най-добрите, но и възможните решения", коментира премиерът на Португалия Антонио Коща.
"Ние вече имаме Европа на няколко скорости, някои страни са в еврозоната, други не са, някои са в Шенген, други не. Европейските страни трябва да останат единни и силни заедно", каза премиерът на Швеция Стефан Льовен.
Във форума участва и бившият шеф на Европарламента Мартин Шулц, който германските социалдемократи издигнаха като кандидат за канцлер в битката срещу Ангела Меркел на предстоящите избори през есента.
"В Европейския съюз се нуждаем от мнозинство, трябва да печелим избори. Европейският съюз не е Брюксел, не е Еврокомисията или Европарламентът. Той преди всичко е съставен от страните-членки", посочи Мартин Шулц, кандидат за канцлер на Германия.
Изборите в Германия са едни от ключовите в Европа, които предстоят през годината. Европейските социалисти гледат на тях като на шанс да повлияят върху развитието на процесите на стария континент.