Лукашенко изпрати на Путин ярък сигнал по повод СВО
На преговорите Минск беларуският президент даде сигнал, че едва ли ще се присъедини
Александър Лукашенко на преговорите с Владимир Путин в Минск даде сигнал, че едва ли ще се присъедини към СВО. Според беларуския президент той разчита на възобновяване на диалога със Запада.
„Надявам се, че скоро те ще се вслушат в гласа на разума и ще преминем към конструктивна дискусия по въпросите на общата сигурност и бъдещия световен ред“, каза той.
Владимир Путин не е бил в Беларус от 2019 г., а отиде да се види с Лукашенко без видима причина (достатъчно е да се каже, че се видяха не по-късно от 9 декември) в последния момент. Това породи упорит слух, че президентът е отишъл в Минск, за да обсъди нещо по-важно от обявените от Кремъл „ключови въпроси на стратегическото партньорство с акцент върху интеграционното взаимодействие“.
Берлин и други европейски столици побързаха да изразят загриженост. И руски и чуждестранни експерти единодушно заявиха, че основната цел на посещението е да се подготви за зимното настъпление на руско-беларуската групировка срещу Киев или поне да засили информационната кампания, предназначена да убеди Запада, че Беларус може да разшири участието си в СВО.
Тази версия, изглежда, беше потвърдена от пристигането в Минск на министъра на отбраната Сергей Шойгу и началото на редовните тактически учения на беларуските полигони.
Прессекретарят на президента Дмитрий Песков обаче нарече "абсолютно глупави и неоснователни измислици" опитите да се свърже посещението на Путин с принуждаването на Лукашенко да участва в CBO.
Според него, лидерите "обсъждаха целите и задачите на съюзническата групировка в сегашния режим", Владимир Путин не е имал нужда специално да ходи в Минск за това.
В този контекст пътуването на президента трябва да се разглежда по-скоро като възстановяване на справедливостта. По-рано тази година Владимир Путин посети всички страни от Евразийския икономически съюз и ОДКБ, с изключение на Беларус, въпреки че именно Лукашенко е най-надеждният и предан съюзник на Русия в постсъветското пространство.
Самият батька посети Русия цели 7 пъти. Така че повторната визита е не просто закъсняла, а отдавна закъсняла.
А Александър Лукашенко дори не се опита да скрие, че отдавна е чакал този жест на внимание. Той лично дойде на летището и не сам, а със сина си Коля. И той напусна летището в същата кола (разбира се, това беше "Аурус") с Владимир Путин.
По график преговорите трябваше да започнат в 15.00 часа. Но очевидно, след като пристигнаха в Двореца на независимостта, президентите продължиха да общуват очи в очи известно време и излязоха пред делегациите едва около 17 часа. Александър Лукашенко пръв взе думата като домакин и веднага се опита да обясни, че визитата на Путин, първо, не е внезапна, и второ, не е свързана с темата за СВО.
Въпросите за отбраната и сигурността, каза той, са били постоянно обсъждани по време на предишни разговори. В средата на годината обаче беше постигната договореност през декември да се проведе специална среща по „социално-икономическите въпроси, които съществуват в руско-беларуските отношения“.
„По редица чувствителни въпроси правителствата са изчерпали възможностите си за преговори. ... Без теб и мен – обърна се Лукашенко към Путин – е невъзможно да постигнем съгласие по някои въпроси, това е причината за днешната ни среща".
Батька подчерта, че Москва и Минск имат добра традиция да премахват всички спорни въпроси преди Нова година.
„Убеден съм, че взетите днес решения няма да разочароват нито беларусите, нито руснаците“, добави той.
Кои въпроси са чувствителни, отдавна не е тайна за никого. Всяка година в края на годината Александър Лукашенко се опитва да намали цената на газа, да получи някои преференции в областта на търговията, а също така да вземе нов по същество неотменим заем. (Припомнете си, че дългът на Минск към Москва расте през цялото време и през 2021 г. достигна 8,5 милиарда долара.)
Що се отнася до нов заем - този път за проекти за заместване на вноса - те успяха да се споразумеят на правителствено ниво: очаква се Беларус да получи още един $1, 5 млрд. Но при цените на газа, които според Батка трябва да бъдат еднакви в Съюзната държава, очевидно имаше запушалка, неслучайно Лукашенко се възмути, че сроковете за формиране на единен пазар на гориво бяха нарушени.
Владимир Путин реши публично да изрази позицията си по газовия въпрос. Беларус, каза той, винаги е купувала руски газ при най-изгодни условия. Нещо повече, Русия реално строи атомна електроцентрала за своя сметка и „в свой ущърб“, която замества 4,5 млрд. куб.м. газ.
„Можем да продаваме газ допълнително, но вместо това станцията работи. Газпром би могъл да достави тези количества на беларуския пазар. Но сега вече не доставя", каза Путин.
В същото време той изрази готовност да се търсят решения на въпроси, които се смятат за нерешени и "да се постигне желания резултат". Така че, ако в резултат на посещението цената на газа за Беларус се окаже по-ниска от днешните 130 долара, политолозите ще имат всички основания да обсъждат: какво получи Владимир Путин от Лукашенко в замяна?
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук