Масови протести, иска се оставката на този премиер

Публикуват се снимки на снайперисти, за които се твърди, че се намират в сградата на парламента в Ереван

В столицата на Армения многохилядните протести срещу политиката на правителството и за оставката на ръководителя на кабинета на министрите Никол Пашинян продължават без стихване.

Причината за тях беше решението на ръководството на страната да завърши законовата демаркация на границата с Азербайджан, по време на което няколко гранични населени места ще преминат под контрола на Баку.

Богословът и духовник на Арменската апостолическа църква архиепископ Баграт Галстанян, който оглавява Тавушката епархия, е не толкова формален, колкото духовен лидер на протестиращите.

Именно в село Тавуш, което според споразуменията между Ереван и Баку трябва да стане територия на Азербайджан, по-рано започнаха спонтанни митинги. 

Преди ден Пашинян по време на нощно заседание на правителството обяви планове републиката да се оттегли от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС).

Това е още една стъпка от поредица от вече предприети стъпки за прекъсване на исторически, вековни връзки с Русия, за да се угоди на Запада.

Всичко това, както и курсът на сегашното правителство към Турция, Азербайджан и САЩ, възмущава населението. 

До вчера митингите бяха изключително мирни. Но на 12 юни и снощи полицията прояви агресия към протестиращите.

Хората, събрали се край сградата на парламента, наред с други неща, изразиха недоволство от открито проамериканската позиция на властите.

В същото време някои експерти изразяват мнение, че Турция и Азербайджан организират протести в Армения чрез опозицията. 

Следственият комитет на Армения вече е образувал наказателно дело по член „Организиране на масови безредици“ след сблъсъци между протестиращи и полиция.

Десетки задържани и ранени са резултатът от опита за щурм на парламента от демонстранти снощи. Съобщава се, че полицията е използвала шокови гранати. 

Пресслужбата на Министерството на здравеопазването на Армения съобщава, че по време на сблъсъците край сградата на парламента са ранени 101 души, 85 души са изписани за домашно лечение, останалите са хоспитализирани.

Сред жертвите има както полицаи, така и протестиращи. В същото време в интернет се публикуват снимки на снайперисти, за които се твърди, че се намират в сградата на парламента в Ереван. 


Тази сутрин протестите в арменската столица продължават. Пресата пише, че хиляди хора с искане за оставката на Пашинян преминаха през града и се събраха пред сградата на кабинета, която вече беше обградена от полиция. Акцията се ръководи от лидера на движението "Тавуш за родината" архиепископ Баграт Галстанян.

Премиерът на Армения обясни, че отношението му към ОДКС може да се промени, ако Беларус напусне организацията или ако нейният президент се извини.

Причината за недоволството на арменския премиер бяха последните изявления на Лукашенко по време на посещение в Азербайджан.

Пашинян не предостави конкретни цитати от белоруския президент, които да го възмутят. Освен това премиерът на Армения нарече напускането на ОДКС „следващата логична стъпка“. Но кога ще стане това, той самият не знае.

Междувременно Вашингтон вече работи върху сключването на някакво споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство с Ереван.

На практика това означава, че Армения ще започне да следва указанията на САЩ в икономическите, политическите и военните отношения. Естествено, това не е в интерес на Русия, която има голямо влияние в Кавказ от векове.