Мексико чупи рекорди с температурите си
Предишният рекорд от 34,4 градуса по Целзий беше отбелязан предишния ден на същата станция в столицата, допълват от метеорологичната служба
Столицата Мексико Сити регистрира най-високата си температура в събота, когато термометрите достигнаха 34,7 градуса по Целзий, докато смъртоносна гореща вълна изгаря страната. "Най-високата температура, откакто се водят записи", е регистрирана в събота следобед в обсерваторията Такубая, съобщи Националната метеорологична служба.
Предишният рекорд от 34,4 градуса по Целзий беше отбелязан предишния ден на същата станция в столицата, допълват от метеорологичната служба.
Мексико регистрира 48 смъртни случая поради интензивни горещи вълни, ударили страната от март, съобщи правителството в петък. Над 950 житеи са претърпели различни здравословни последици за същия период, считано от 21 май, според здравното министерство.
Източният крайбрежен щат Веракрус регистрира най-голям брой смъртни случаи с 14, следван от Табаско, Сан Луис Потоси и Тамаулипас с по осем.
Миналата година Мексико с неговото 129-милионно население отчете рекордните 419 смъртни случая през горещия сезон, който продължава от март до октомври. Не само хората страдат - в южно Мексико десетки ревливи маймуни паднаха мъртви, очевидно поради жегата.
"Най-топлата година в историята"
Учени от Националния автономен университет на Мексико предупредиха в сряда, че през следващите две седмици засилващата се жега може да доведе до нови рекордни температури в столицата. Тази година е на път да бъде "най-топлата година в историята", каза на пресконференция Франсиско Естрада, координатор на програмата за изследване на изменението на климата на университета.
Столицата се намира на 2240 метра над морското равнище, традиционно се радва на умерен климат и малко домове имат климатик. Но тя многократно е регистрирала нови високи температурни рекорди през този горещ сезон, като живакът достигна тогавашните рекорди от 34,3 C на 9 май и 34,2 C на 15 април.
Силната жега, която изпразни магазините за бутилирана вода и пакети с лед в столицата и столичния район, където живеят около 22 милиона души, съчетана със слабия вятър, предизвика замърсяване в мегаграда, където се движат около 6,5 милиона превозни средства.
Президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор описа тазгодишната жега като "небивала".
„Това е много скръбно природно явление, свързано с изменението на климата“, каза той.